107,6 FM

O. Żak: Abp Scicluna nie przyjedzie, by rozliczać polski episkopat z działań w sprawie pedofilii

Głosy, że abp Scicluna przyjedzie, by rozliczać polski episkopat z działań w sprawie pedofilii wśród duchownych, to "wróżenie z fusów". Abp Scicluna nie ma do spełnienia żadnej tajnej misji - powiedział PAP koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak.

O. Żak potwierdził, że w czerwcu na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Diecezji Świdnickiej przybędzie arcybiskup Malty Charles Scicluna, drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele i na polecenie papieża przeprowadził dochodzenie na temat skandalu w Chile.

Jak wyjaśnił o. Żak, abp Scicluna przyjeżdża, aby "przeszkolić Episkopat Polski". "Ta wizyta została uzgodniona wiele miesięcy temu. Konferencja Episkopatu Polski odbędzie swoje posiedzenie na Dolnym Śląsku i biskupi zaprosili eksperta po to, aby przedstawił im aktualną sytuację i swoją wiedzę na temat walki z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich" - zaznaczył.

Według o. Żaka, kontakty z abp. Scicluną trwają od początku roku. "To była inicjatywa Komisji KEP ds. Duchowieństwa, przedstawiona na Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Wtedy też została podjęta decyzja o zaproszeniu go" - wyjaśnił.

O. Żak podkreślił, że z okazji do spotkania z watykańskim ekspertem skorzysta także Centrum Ochrony Dziecka. "Podczas wizyty z abp. Scicluną spotkają się także delegaci i kuratorzy sprawców wykorzystywania seksualnego oraz ludzie odpowiedzialni w Kościele za prewencję i ochronę dzieci i młodzieży. Będziemy mieli z nim co najmniej dwugodzinne szkolenie" - poinformował.

Zdaniem o. Żaka głosy, że abp Scicluna przyjedzie, by rozliczać polski episkopat z działań w sprawie pedofilii wśród duchownych, to "wróżenie z fusów". "Abp Scicluna zapewne przyjedzie dobrze przygotowany do wizyty, ale nie ma do spełnienia żadnej +tajnej+ misji" - ocenił.

« 1 »
 • gość
  16.05.2019 09:50
  No i bardzo dobrze, bo to nie inni księża powinni rozliczać kościół z nie tylko wykorzystywania bezbronnych dzieci, ale też z ukrywania tego i zamiatania problemów pod dywan i udawania, że wszystko jest w porządku. Tym się powinna zająć niezależna komisja z zewnątrz, w której są tylko osoby świeckie.
 • art
  16.05.2019 10:02
  Ten "pozorny tryumf zua" na chwilę obecna przedstawia się następująco: Za Sekielskim stoją tacy Biedronie, Rabieje , Hartmany , powajdowy świat artystyczny, Tusk z Jaźdzewskim etc. My, czyli Kościół Katolicki bez przywódcy z charyzmą za to z Pasterzami co nader ochotnie przepraszają i kajają się i nawet nie udają że idą nauczać inne narody chrzcząc je w .... A tu Ustawa Anty 447 wyrzucona z porządku obrad! To, oczywista tylko "'pozorny tryumf zła". Nie ma się czym martwić. I tylko te 300 miliardów $ będą tu realne... I prawdziwe.
 • tomaszl
  16.05.2019 10:04
  Księże Koordynatorze - jak to jest że skazany prawomocnym wyrokiem Sądu ksiądz, majacy sądowy zakaz kontaktu z dziećmi odprawia rekolekcje dla dzieci. Jeden z zapraszających księży proboszczów ma pretensje do twórców filmu, że mu nie powiedzieli o wyroku, a drugi nie zawiadamia kurii o takim fakcie.
  Jak to możliwe, że mamy XXIw, mamy telefony, internet, a księża nie widzą potrzeby sprawdzenia kim jest rekolekcjonista?
  Może coś jest nie tak z procedurami, a może jest coś nie tak z mentalnością w instytucjach polskiego Kościoła.
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama