107,6 FM

Prymas: Powstanie fundusz solidarnościowy dla poszkodowanych przez duchownych

Trwają prace nad powołaniem funduszu solidarnościowego, który ma pomagać osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych - poinformował w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak.

"Zostało to zapowiedziane podczas poprzedniej Rady Stałej (Episkopatu - PAP)" - powiedział prymas w TVN 24. Poinformował, że po przedstawieniu propozycji stworzenia funduszu solidarnościowego i jej akceptacji przez radę zwrócił się do prawników o opracowanie statutu funduszu. "Mam nadzieję, że () biskupi diecezjalni w sierpniu dostaną już projekt takiego statutu" - podkreślił.

Zapewnił, że na powstanie funduszu nie trzeba będzie długo czekać. "Naprawdę nam na tym zależy (). My widzimy, że () musimy wszystko zrobić, żeby (osobie skrzywdzonej - PAP) zaproponować konkretną pomoc" - oznajmił. Wyjaśnił, że chodzi o wsparcie finansowe umożliwiające m.in. pomoc psychologiczną, "czy pomoc na leki". Podkreślił, że zanim fundusz zacznie działać, formy i okoliczności pomocy muszą zostać dokładnie określone.

Metropolita gnieźnieński zwrócił uwagę, że fundusz solidarnościowy nie miałby służyć wypłatom odszkodowań.

"Odróżniamy to od odszkodowania. Nazywamy to funduszem solidarności, który ma pomagać tym osobom (pokrzywdzonym - PAP)" - powiedział. "Jeżeli chodzi o odszkodowanie czy zadośćuczynienie, to powinniśmy się stosować do obowiązującego w Polsce prawa. Czyli, jeżeli sąd taką rzecz zasądzi, to Kościół nie jest ponad prawem" - oznajmił.

Abp Polak wskazał, że wśród członków kościoła instytucjonalnego "jest konieczność większego zrozumienia, empatii" wobec pokrzywdzonych przez duchownych. "Kiedy te osoby (poszkodowane - PAP) przychodzą i składają zawiadomienie, one są w szczególnej sytuacji życia". Podkreślił, że w każdej diecezji powstały "normy postępowania, które mają chronić i bronić dzieci, nie Kościół". "Tu nie chodzi o papier, chodzi o ludzi" - podkreślił.

« 1 2 »
 • Artur Skupień
  18.05.2019 13:48
  Czy katolicy nie mogą odważnie tupnąć nogą i domagać się już teraz, zawieszenia wszystkich podejrzanych kapłanów ? Od księdza na wiejskiej parafii po prymasa i najwyższych purpuratów. Podejrzanych ale i tych co byli TW ! Tupnięciem nogą to może być zapowiedź odmówienia uczestnictwa w mszach do chwili podjęcia konkretnych działań. Dość kiwania głowami z pokorą przed naszymi pasterzami ! A Ci z nich, którzy boją się hierarchów będą czuli , że vox populi to vox Dei i odważniej za Księdzem Isakowiczem, zabiorą się za porządek w tej świętej stajni Augiasza !!!
  doceń 15
 • nĩck
  20.05.2019 11:29
  Zbiorowa odpowiedzialność to nie jest dobry pomysł. Jedyne co to może przynieść to kolejka pomówień rzekomo molestowanych przez nieżyjących już duchownych którzy nie będą mogli się bronić.
  doceń 1
 • Gość
  20.05.2019 12:44
  Ofiary jak najbardziej powinny otrzymać odszkodowania, ale dopiero po udowodnieniu przez organa ścigania i sąd winy dla krzywdziciela oraz takie kary powinni przestępcy osobiście z własnej kieszeni płacić. W innym przypadku każdy kapłan może być bezpodstawnie oskarżony, dlatego trzeba wpierw udowodnić bezprecedensowo winę przestepcy a potem od takiej osoby egzekwować SKUTECZNIE odszkodowania. Nie zgadzam się ponosić kosztów odszkodowań za zbrodnie pedofilskie w Kościele czy w Państwie. Jako osobą wierząca i praktykująca nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za te zbrodnie i dlatego nie zgadzam się ze zdaniem ks abp Polaka aby płacić jakiekolwiek pieniądze z ogólnej puli Kościoła. Pieniądze te są potrzebne na utrzymanie wszelkie wsparcia dla potrzebujących czy też ewangelizację ale w żadnym razie na te odszkodowania. Jeśli tak się stanie to będę czuć się okłamaną i wykorzystaną owieczką przez pasterzy. Kocham Kościół i będę go zawsze bronić, ale na taki numer się nie zgadzam.
  doceń 3
 • Slezan
  22.05.2019 08:05
  Ale o co chodzi? I tak przecież płacimy już alimenty dla dzieci kapłanów.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama