107,6 FM

Słynna modlitwa - starsza niż sądzono

Popularna już w średniowieczu modlitwa „Ave Verum”, do której muzykę napisał Wolfgang Amadeusz Mozart jest starsza, niż sądzono. Dotychczas uważano, że ta modlitwa pochodzi z XIV wieku. Jednak fragment tekstu, znaleziony w bibliotece Martinus w Moguncji wskazuje, że tekst „Ave Verum” był znany i popularny już w XII wieku, poinformowała tamtejsza diecezja

XIII-wieczny odręcznie napisany tekst był częścią modlitewnika kobiety. Na podwójnej kartce widniał tekst łaciński i niemiecki „Ave verum”, ale modlitewnik został rozcięty w XVI wieku i tym tłumaczy się brak kilku ostatnich wierszy na pergaminie niemieckim. W XV i XVI wieku była stosowana jako cicha modlitwa podczas przygotowania do Komunii św. Modlitwa została nazwana od jej pierwszych slów: „Ave verum Corpus natum”.

Najbardziej znana muzyczna wersja „Ave Verum” jest autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta i jest śpiewana po dziś dzień.

« 1 »
 • Contral
  20.05.2019 15:36
  A może przydało by się przetłumaczyć na polski bo nie wiem o jaką modlitwę chodzi.
  doceń 4
 • Stanisław_Miłosz
  20.05.2019 15:58
  "XIII-wieczny odręcznie napisany tekst był częścią modlitewnika kobiety. Na podwójnej kartce widniał tekst łaciński i niemiecki „Ave verum”"

  Warto by zobaczyć jaką transkrypcję zastosowano dla XIII. wiecznego tekstu po niemiecku, gdyż w niemieckim podobnie jak w polskim, pierwsze ortografie tworzono dopiero w XV-XVI wiekach, a różnice między północno, a południowoniemeickimi dialektami w miarę ujednolicono w ogólnoniemiecki standard dopiero w XIX wieku.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama