107,6 FM

Bp Piotr Libera: Idę za nas wszystkich się modlić

Biskup płocki o swojej bezprecedensowej decyzji, aby przez sześć miesięcy żyć jak pustelnik w klasztorze kamedułów w Krakowie.

Biskup Piotr Libera mówi o motywach swej decyzji o półrocznym pobycie w klasztorze. 21 stycznia otrzymał zgodę papieża Franciszka, a 18 maja poinformował o niej swoich diecezjan.

ks. Włodzimierz Piętka: Czy nie obawia się Ksiądz Biskup, że w kontekście ostatnich napięć w Kościele ta decyzja może być opacznie zinterpretowana?
bp Piotr Libera: Tak, obawiam się, ale wewnętrznie jestem spokojny, bo jest to decyzja, do której długo dojrzewałem. Chociaż poinformowałem o niej przed kilkoma dniami, to jednak została ona podjęta o wiele wcześniej. Była ona owocem rozmowy z Ojcem Świętym Franciszkiem, do której doszło już na początku roku. Przekazałem wtedy papieżowi mój list zawierający prośbę o możliwość skorzystania z okresu sabatycznego. Ojciec Święty przyjął moje pismo i, wyrażając zgodę, napisał na nim: "concedo Franciscus 21-I-2019". Oryginał tego listu można zobaczyć na stronie internetowej diecezji płockiej wraz z polskim tłumaczeniem. Również na Twitterze zamieściłem zdjęcia z tamtej styczniowej audiencji u papieża. Nie ma więc nic wspólnego z obecną sytuacją i medialną burzą wokół Kościoła. Jak powiedziałem Diecezjalnej Radzie Duszpasterskiej, i teraz podkreślam,

nie jest to żadna ucieczka. Nie uciekam przed czymś, ale do Kogoś - do Boga.

Jeśli więc nie wiąże się ona z obecną sytuacją wokół Kościoła, to czym jest ta decyzja dla Księdza Biskupa?
Osobiście odczytuję ją jako wielki dar i łaskę od Boga. Chciałbym również, aby moi diecezjanie, to znaczy Kościół płocki (duchowni i świeccy), podobnie odczytali tę moją decyzję o pobycie w eremie kamedulskim. Jest to bez wątpienia bardzo ważny moment w moim życiu chrześcijańskim, kapłańskim i biskupim, ponieważ jest szansą, by wypłynąć na głębię Bożej obecności w moim życiu osobistym i w życiu Kościoła, który cieszy się przecież obietnicą Jezusa: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20).


Cały wywiad z bp. Piotrem Liberą w najbliższym wydaniu papierowym "Gościa Płockiego" na 26 maja 2019 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • DREM0R
  21.05.2019 20:03
  Może i decyzja była podjęta wcześniej, ale w obliczu największego kryzysu w polskim Kościele rozsądnie by było decyzję jeszcze raz przemyśleć.
 • Anna Panna
  21.05.2019 21:00
  Przychodzi taki moment, że każdy chce się pomodlić, nawet biskup. Kiedyś trzeba zacząć. Lepiej późno, niż wcale.
  doceń 2
 • RAFAŁ
  21.05.2019 22:59
  Myślałem, że do Zambii pojedzie, pracować na chwałę Pana.
  Ale oczywiście w klasztorze spokojniej, bezpieczniej i malarii nie ma...
  doceń 2
 • Chwalipięta
  22.05.2019 04:28
  "Accepit Mercedem Suam"
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama