107,6 FM

Ochrona uczuć religijnych standardem w wielu państwach Unii Europejskiej

Polska nie jest jedynym krajem, w którym kodeks karny nakazuje ścigać za obrazę uczuć religijnych. Znieważenie przedmiotów czci, szydzenie z dogmatów, obrażanie instytucji religijnych czy bluźnierstwo to tylko niektóre czyny stanowiące przestępstwo w świetle prawa licznych państw Unii Europejskiej.

Ponadto, Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie stwierdzał, że przepisy karne chroniące uczucia religijne czy obiekty kultu religijnego nie naruszają Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę dotyczącą orzecznictwa ETPC i przepisów obowiązujących w niektórych państwach w zakresie ochrony tego aspektu wolności religii.

Art. 196 polskiego kodeksu karnego brzmi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Podobnej treści przepisy obowiązują i są stosowane w wielu państwach Unii Europejskiej - w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Łotwie, w Niemczech, Luksemburgu, Portugalii i we Włoszech. W zależności od państwa i typu przestępstwa (wykroczenia) sprawcy grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności. W Niemczech górna granica kary pozbawienia wolności wynosi 3 lata.

Najbardziej rozbudowane gwarancje prawnokarnej ochrony wolności religijnej obowiązują we Włoszech. W tym państwie odpowiedzialność karna grozi za znieważenie wyznawców danej religii lub osoby sprawującej kult oraz za znieważenie, zniszczenie bądź uszkodzenie przedmiotu czci religijnej. Karane jest również bluźnierstwo przeciwko Bogu, symbolom lub osobom czczonym w religii. Podobnie kary za bluźnierstwo przewiduje ustawodawstwo irlandzkie.

« 1 2 »
 • św Eufenia
  23.05.2019 11:27
  jednoprocentowe lobby żyjące bez żadnych świętości chce odebrać ochronę świętości jedynie chrześcijanom bo tylko oni nie walczą przemocą o ochronę swojej religii. Więc ich się nie trzeba bać.
  doceń 6
 • Lukas Z.
  23.05.2019 16:34
  Rozumiem, że bart w wierze, który kłania się obrazom i przez to grzeszy, bo tylko Bogu należy się kłaniać i go ostrzegę, że źle robi, mogę pójść do więzienia, gdyż uraziłem jego odczucia religijne.
 • DREM0R
  23.05.2019 17:37
  Standardem w krajach EU jest też aborcja na życzenie, widać OI powołuje się na przykład innych krajów tylko wtedy, gdy to wygodne.

  Spośród krajów europejskich prawo karzące za bluźnierstwo mają jedynie Niemcy, Dania, Grecja, Włochy, Cypr i Malta.

  Irlandia zniosła karę za zniewagę uczuć religijnych po referendum w 2018 roku. We Włoszech prawo istnieje, ale od 1999 roku nie ma przewidzianych żadnych kar. W Danii przepis jest martwy.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama