107,6 FM

Netanjahu odwołał ministrów oświaty i sprawiedliwości

Premier Izraela zdymisjonował Naftalego Bennetta i Ajeleta Szakeda. W czwartek izraelski parlament przegłosował decyzję o samorozwiązaniu w związku z niemożnością sformowania rządu.

Samorozwiązanie Knesetu stało się koniecznością, ponieważ w środę upłynął ustawowy termin sformowania koalicji rządzącej, którą to misję powierzono Netanjahu, liderowi partii Likud. Ugrupowanie to zdobyło w kwietniowych wyborach 35 mandatów w 120-osobowym parlamencie Izraela. Nowe wybory do Knesetu odbędą sie we wrześniu.

Przedstawiciel kancelarii Netanjahu zastrzegający sobie anonimowość potwierdził w niedzielę, że Bennett i Szaked zostali zdymisjonowani jako członkowie rządu tymczasowego. Nie wiadomo, co było przyczyną dymisji.

Przedstawiciele władz cytowani anonimowo przez portal Times of Israel wskazali, że ministrowie nie mogli sprawować tak newralgicznych urzędów przez sześć miesięcy w związku z tym, że nie zostali wybrani przez społeczeństwo. Po wyborach Bennett i Szaked nie są deputowanymi do Knesetu. Bennett i Szaked w okresie poprzedzającym tegoroczne wybory parlamentarne utworzyli partię Nowa Prawica, której jednak nie udało się w kwietniu wejść do parlamentu. Wcześniej odeszli z partii Żydowski Dom.

Times of Israel zaznacza, że dymisje mogły mieć na celu uniemożliwienie prawicowym ministrom wykorzystywanie swych funkcji w kampanii wyborczej.

Portal Times of Israel podaje, powołując się na doniesienia telewizyjne, że Netanjahu planuje obsadzić puste ministerialne fotele przedstawicielami Likudu. Channel 13 poinformował, że Netanjahu i jego doradcy omawiali m.in. kwestię wyznaczenia ministra ds. Jerozolimy i dziedzictwa narodowego oraz ochrony środowiska Zeewa Elkina na szefa resortu ds. imigrantów i asymilacji, co miałoby pomóc w zdobyciu poparcia wśród rosyjskojęzycznych mieszkańców Izraela w nadchodzących wyborach. Elkin przybył do Izraela z dawnego ZSRR.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama