107,6 FM

Powołano Instytut Jana Olszewskiego

Instytut Jana Olszewskiego nie będzie skupiał się jedynie na organizowaniu konferencji teoretycznych, ale będzie działać wśród ludzi i dla ludzi - powiedział PAP jeden z założycieli Tomasz Markowski. We wtorek w "Przystanku Historia" IPN w Warszawie zainaugurowano działalność Instytutu.

Pomysłodawcy powołania Instytutu to osoby związane z Ruchem Odbudowy Polski - partią założoną przez komitety wyborcze Jana Olszewskiego, m.in. Dawid Jackiewicz, były minister Skarbu Państwa.

"Wszyscy jesteśmy dziećmi Jana Olszewskiego, czyli ludźmi, którzy swoją karierę polityczną jako młodzież zaczynali u Jana Olszewskiego. On był naszym politycznym ojcem" - powiedział Markowski. Dodał, że "życie i działalność polityczna Olszewskiego inspiruje ich, "aby postępować podobnie tak jak on, tzn. z jednej strony myśleć o sprawach państwowych natury ogólnej, a z drugiej strony bronić interesów pojedynczych ludzi".

Tomasz Markowski powiedział PAP, że Instytut nie będzie skupiał się jedynie na organizowaniu konferencji teoretycznych, ale będzie "działać wśród ludzi i dla ludzi".

Podczas wykładu w "Przystanku Historia" mówił, że Instytut będzie zajmował się pomocą ludziom. "Rozpoczniemy budowanie fundacji w skali regionalnej, lokalnej" - wyjaśnił.

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992; obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego w wieku 88 lat.

27 lat temu, wieczorem 4 czerwca 1992 r., upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach, na którego czele stał Jan Olszewski. Bezpośrednią przyczyną jego odwołania była sprawa lustracji życia publicznego. O jego upadku zdecydowały również podziały w środowisku "Solidarności".

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  04.06.2019 23:05
  Ten od instytutu im Jana Olszewskiego :)
  doceń 0
 • to prawda
  05.06.2019 07:57
  Jan Olszewski - jedyny premier, który chciał w Polsce obalic komunizm i wyzwolić Polske od ruskiej agentury. Niestety to jego obalili.
  doceń 4
 • A.G.
  05.06.2019 10:51
  Będzie kolejna fundacja - którą będzie zasilał gumowy budżet państwa.
  doceń 0
 • podajni(c)k
  06.06.2019 11:58
  Instytut zajmie się też rehabilitacją Bandery, zgodnie z poglądami Jana Olszewskiego? (szczegóły w wyszukiwarce)
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama