107,6 FM

"Zapewniłem pana prezydenta, że Polska nieustannie wspiera proeuropejskie aspiracje Ukrainy"

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się we wtorek w Brukseli, by rozmawiać o relacjach obu krajów, jak również o perspektywie europejskiej dla Ukrainy. Było to pierwsze spotkanie przywódców po tym, gdy Zełenski wygrał wybory prezydenckie.

"Zapewniłem pana prezydenta, że Polska nieustannie wspiera proeuropejskie aspiracje Ukrainy, zapewniłem pana prezydenta także, że Polska nieustannie wspiera euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. Ta kwestia jest dla nas niezwykle ważna, podobnie jak zapewniłem o tym, że cały czas wspieramy starania Ukrainy o zachowanie i przede wszystkim przywrócenie jej integralności terytorialnej, o zakończenie konfliktu wojennego w Donbasie, o zakończenie okupacji tego rejonu, Doniecka i Ługańska, o zakończenie okupacji Krymu" - powiedział Duda podczas wspólnego oświadczenia prasowego z Zełenskim.

Podkreślił, że Polska stara się zabiegać o interesy Ukrainy na forum UE, NATO, Trójmorza i ONZ. "Dlaczego? Dlatego, że Ukraina jest naszym sąsiadem, jest naszym dobrym sąsiadom, z którym mamy dobre relacje" - wskazał. Podkreślił też dobre relacje gospodarcze między krajami.

Polski prezydent powiedział też, że z prezydentem Ukrainy rozmawiał o "tematach trudnych w relacjach, o problemach historycznych, które są w relacjach pomiędzy naszymi narodami". Jak podkreślił, zależy mu ogromnie na tym, aby budować mosty pomiędzy Polakami i Ukraińcami "w duchu prawdy, ale przede wszystkim w duchu pojednania i dobrej współpracy".

Duda powiedział też, że zaprosił Zełenskiego na uroczystości rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbędą się 1 września. Zełenski przyjął zaproszenie.

Prezydent Ukrainy powiedział, że Polska jest wieloletnim przyjacielem Ukrainy i wspiera jej perspektywę europejską, jak również broni integralności i suwerenności Ukrainy. Podziękował też Dudzie za wsparcie.

Podkreślił, że Ukraina jest głęboko wdzięczna za codzienną pomoc otrzymywaną od Polski, która broni jej interesów na poziomie unijnym. "Jesteśmy także wdzięczni za promowanie bardziej ambitnej agendy naszych relacji z Unią Europejską" - wskazał. Dodał, że Polska również w kwestii NATO zdecydowanie broni interesów Kijowa.

Wśród wyzwań wymienił kwestie bezpieczeństwa energetycznego, w tym utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, jak również budowę Nord Stream 2.

Prezydent Ukrainy odniósł się też do polskiej rocznicy. Jak podkreślił, wybory z 4 czerwca 1989 r. w Polsce otworzyły drogę do upadku reżimu komunistycznego i ułatwiły przywrócenie niepodległości państw w całym regionie.

Spotkanie odbyło się w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli.

« 1 »
 • pytam
  05.06.2019 07:53
  A odszkodowania za Wołyń i Małopolske wsch?
  doceń 1
 • pytam
  07.06.2019 08:00
  A potępienie przez Ukraine zbrodniarzy UPA Bandery, Szuchewicza i innych??? Kiedy?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama