107,6 FM

Państwo Watykańskie ma nową stronę internetową

Dzięki nowej stronie internetowej Watykan chce lepiej zaprezentować różne sektory działań małego państwa papieskiego.

Od wtorku odwiedzających stronę szczególnie zainteresować powinny informacje o Muzeach Watykańskich. Ponadto na stronie www.vaticanstate.va można wiele się dowiedzieć o bazylice św. Piotra, Ogrodach Watykańskich, Pałacu Apostolskim i dawnej letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo.

Dzięki nowej stronie można także uzyskać informacje, jak działają różne instytucje administracyjne Państwa Watykańskiego, najmniejszego na świecie, np. watykański komitet ds. monetarnych czy urząd pocztowy. Jak na razie strona jest w języku włoskim, ale z czasem powstaną kolejne wersje językowe.

Uruchomienie nowej strony internetowej zbiegło się w czasie z wejściem w życie 7 czerwca nowego prawa dotyczącego zarządzania Państwem Watykańskim. W związku z reformą Kurii Rzymskiej na początku grudnia ub.r. Franciszek ogłosił dokument motu proprio w tej sprawie.

Przy zatwierdzeniu nowego prawa papieżowi Franciszkowi przyświecały "systematyczna reforma prawna w świetle zasad racjonalizacji, rentowności i uproszczenia oraz kierowanie się kryteriami funkcjonalności, przejrzystości, spójności normatywnej i organizacyjnej elastyczności".

Nowe prawo ma na celu nadanie skuteczności działania instytucji, których zadaniem jest „zapewnienie Stolicy Piotrowej całkowitej i widzialnej niezależności”.

Pozostawiono dwa spośród pięciu urzędów centralnych Gubernatoratu: biuro ds. personelu i biuro prawne (grupując cztery w jeden i jeden likwidując). Z kolei z dziewięciu dyrekcji pozostało siedem.

Do instytucji Gubernatoratu został włączony komitet ds. monetarnych, niedawno utworzony wskutek podpisania konwencji monetarnej między Unią Europejską i Państwem Watykańskim. Zlikwidowano natomiast komitet ds. bezpieczeństwa.

Aby sprzyjać przejrzystości, została ustanowiona Komórka Kontroli i Inspekcji, która ma zająć się sprawdzaniem przestrzegania przepisów prawa i procedur. Z kolei obok komisji dyscyplinarnej i komisji ds. personelu powstanie komisja ds. selekcji pracowników świeckich. Od wszystkich zatrudnionych wymagane są „oddanie, profesjonalizm i duch służby”.

« 1 »
 • P
  12.06.2019 13:08
  Strona nie działa (problem z DNS)
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  12.06.2019 22:10
  Właściwy adres:
  www.vaticanstate.va

  "Online il restyling del sito …

  Il sito Internet dello Stato della Città del Vaticano ‘www.vaticanstate.va’, realizzato nel 2007, a distanza di circa 12 anni, in occasione dell’emanazione della nuova Legge..."
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama