107,6 FM

Hulaj dusza!

Elektryczne hulajnogi zalewają ulice polskich miast. Trwają prace nad uregulowaniem statusu pojazdów, które przysparzają mieszkańcom coraz więcej problemów.

Po zainstalowaniu aplikacji należy doładować konto lub podpiąć kartę płatniczą. Po chwili na ekranie smartfona pojawia się mapa z dostępnymi w okolicy hulajnogami. Użytkownik skanuje kod QR i wypożycza pojazd. Po dojechaniu do celu pozostawia go w dowolnym miejscu. – Pracuję w centrum i kiedy spieszy mi się do jakiegoś miejsca w obrębie 1,5 km, szukam wolnej hulajnogi. Ich dostępność jest naprawdę duża, w najbliższej okolicy mam do wyboru kilka, czasami nawet kilkanaście urządzeń – mówi Tomek, użytkownik elektrycznych hulajnóg z Warszawy.

Cenne minuty

W 2017 r. w San Francisco firma Bird rozpoczęła działalność polegającą na wynajmowaniu elektrycznych hulajnóg (ang. electric scooters). Jednoślady wyposażone w silnik o mocy 4 kW, osiągające prędkość nawet 50 km/h, szybko zdobyły popularność wśród mieszkańców miasta. Wkrótce do rywalizacji o powiększające się grono klientów stanęła firma Lime, wcześniej zajmująca się produkcją rowerów. Po pewnym czasie oba start-upy zaczęły oferować swoje usługi w różnych rejonach świata. Obecnie wartość każdego z nich jest wyceniana na mniej więcej 2 miliardy dolarów.

W połowie 2018 r. elektryczne hulajnogi dotarły do Polski. Najpierw pojawiły się we Wrocławiu i w Warszawie, później także w Poznaniu, Krakowie, Trójmieście i Łodzi. W naszym kraju największą popularnością cieszą się jednoślady firmy Lime. Od startu w Polsce aplikacja zdobyła zaufanie 117 tys. użytkowników, którzy założyli konto i co najmniej raz przejechali się hulajnogą. Coraz więcej osób korzysta także z aplikacji Bird, Hive i CityBee. Powstają również pierwsze polskie start-upy oferujące takie usługi, m.in. Hulaj i Volt Scooters.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • sobriety
  18.07.2019 08:07
  Ciekawe, że dla Autora problemem są hulajnogi (zjawisko statystycznie marginalne), a nie samochody, które dosłownie rozjeżdżąją nasze miasta: blokują chodniki, w osiedlach wycina się zieleń i betonuje teren, by właściciel miał pojazd tuż pod nosem.To nie przeszkadza?
  doceń 4
 • M.
  18.07.2019 09:47
  Wrzućmy na jezdnię jeszcze jeden pojazd jadący istotnie wolniej od samochodu i dużo mniej stabilny niż rower. Kierowcy samochodów będą zachwyceni.
  doceń 2
 • ysy
  18.07.2019 10:19
  Chodnik w żadnym wypadku nie jest ani dla rowerów, ani innych jeździdeł oprócz wózków dziecięcych i inwalidzkich. Wyprzedzani przez nawet zwykły rower jako piesi możemy w każdej chwili nie będąc tego świadomi zmienić kierunek ruchu, a wtedy na reakcję obu stron będzie za późno. Pieszy ani nie ma lusterka wstecznego, ani obowiązku oglądania się daleko do tyłu przed każdym swoim krokiem w bok, a ostrzeganie wszystkich przez rowerzystę czy hulajcyklistę dzwonkiem zamieniłoby wszystkim życie w piekło. Jeśli inwestuje się sporą kasę w ścieżki rowerowe, fakt że często bez sensu, to niech z nich cykliści korzystają, jak ich nie ma, to jezdnia jest dla wszystkich pojazdów, z wyjątkiem dróg tylko dla pojazdów samochodowych albo oznaczonych zakazem wjazdu furmanek lub rowerów. Samochodom przeszkadzają? No coż, takie mamy drogi, takie prawo, i trzeba się z tym pogodzić. Oraz jeździć mając to wszystko na względzie.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama