107,6 FM

Ochrona dzieci i program duszpasterski Kościoła na zebraniu plenarnym KEP

Ochrona dzieci i młodzieży oraz program duszpasterski Kościoła będą głównymi tematami obrad 383. zebrania plenarnego Episkopatu, które od czwartku do piątku potrwa w Wałbrzychu i Świdnicy. Gościem zebrania będzie sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna.

383. zebranie plenarne rozpocznie się w Wałbrzychu w czwartek o godz. 11.00, a zakończy się w piątek.

Gościem specjalnym drugiego dnia obrad będzie metropolita Malty i drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna. Hierarchę zaprosiła Konferencja Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku, by podzielił się wiedzą na temat kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych i przeprowadził dzień studyjny.

Jak powiedział PAP prymas Polski i delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak, abp Scicluna będzie przez kilka godzin prowadził wykłady i dyskusje, które pomogą biskupom w odpowiednim podejściu do problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich.

W piątek biskupi wysłuchają również abp. Wojciecha Polaka, który zrelacjonuje postanowienia Rady Stałej KEP z 22 maja dotyczące systemu prewencji i pomocy ofiarom oraz ks. prof. Piotra Majera, który omówi m.in. kwestie wdrożenia w życie motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", obowiązujące w Kościele katolickim od 1 czerwca.

W pierwszym dniu obrad biskupi zajmą się kwestią programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2019/2020. Program zaprezentuje przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc. W tym samym dniu Kościelny Inspektor Danych Osobowych ks. Piotr Kroczek przedstawi sprawozdanie z rocznej działalności KIOD. Biskupi podejmą również bieżące tematy związane z kwestiami rodziny, migracji i duszpasterstwa kobiet. Zapoznają się także z proponowaną parafiom aplikacją "Drogowskaz".

W związku z upływem pierwszej kadencji pełnienia funkcji sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski przez bp. Artura Mizińskiego w czwartek zostaną przeprowadzone wybory. Zgodnie ze statutem Konferencji Episkopatu Polski sekretarz generalny jest wybierany spośród członków Konferencji przez zebranie plenarne na pięć lat. Funkcję tę można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje.

383. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zostało zorganizowano w diecezji świdnickiej ze względu na rocznicę 15-lecia jej istnienia i 800-lecia bazyliki Nawiedzenia NMP w Wambierzycach. W związku z tym w czwartek o godz. 18.00 biskupi wezmą udział w mszy św. w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Mszy przewodniczyć będzie i homilię wygłosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Następnego dnia o godz. 7.30 będzie koncelebrowana msza św. w sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy