107,6 FM

Papież: Przykry jest widok nuncjusza z markowymi ubraniami i przedmiotami

Papież Franciszek powiedział, że przykry jest widok, gdy nuncjusz apostolski chce otaczać się "luksusem" i ma "markowe ubrania i przedmioty" pośród ludzi ubogich. "To antyświadectwo" - ostrzegł w czwartek ambasadorów Watykanu.

Słowa te znalazły się w przemówieniu, którego tekst papież wręczył w czasie audiencji dla nuncjuszy apostolskich, przybyłych do Watykanu z całego świata na specjalną naradę.

"Największym zaszczytem dla człowieka Kościoła jest być sługą wszystkich" - podkreślił Franciszek. Wskazał, że nuncjusze powinni angażować się w pracę charytatywną, zwłaszcza na rzecz ubogich i zepchniętych na margines, bo w ten sposób - wskazał - mogą realizować swoją misję jako duszpasterze.

Papież apelował do nuncjuszy o "ostrożność" w przyjmowaniu darów, które mogą być niekiedy wręczane nawet po to, by "kupić" ich wolność.

"Żaden prezent jakiejkolwiek wartości nie może nigdy uczynić z nas niewolników. Odrzucajcie zbyt kosztowne i często niepotrzebne podarunki albo przeznaczcie je na cele dobroczynne i pamiętajcie, że otrzymanie drogiego prezentu nigdy nie usprawiedliwia jego użycia" - wezwał Franciszek.

Podkreślił również, że nie do przyjęcia jest to, by nuncjusz apostolski jako reprezentant papieża "krytykował go za jego plecami, prowadził bloga czy dołączył do grup wrogich jemu, Kurii czy Kościołowi".

« 1 »
 • majster bida
  14.06.2019 16:14
  Przykry byłby też widok nuncjusza w wietnamskiej tandecie, prujących się spodniach i butach rozlatujących się w miesiąc. Nie muszą być ciuchy od dyktatorów mody, wystarczyłaby solidna polska produkcja firm których już nie ma... A może sobie o nich przypomnimy, jesteśmy już trochę zamożniejsi i nie musimy aż tak dziadować jak na początku radosnego kapitalizmu. Co tanie, to drogie, bo trzeba co chwilę zmieniać. Odbudujmy nasz solidny przemysł włókienniczy i odzieżowy, a i popyt za granicą się znajdzie. A przy okazji, ksiądz po kolędzie w jakimś niby to skromnym, szaro-białym i wymiętym chałacie, wcale nie budzi sympatii gospodarzy, którzy choć biedni, zakładają na tę okazję najlepsze ubrania i kładą na stole najlepszy obrus. Taką demonstracyjną skromność odbierają raczej jako lekceważenie i brak szacunku, i wcale czegoś takiego od Księdza nie oczekują.
  doceń 17
 • Margola
  14.06.2019 23:56
  Jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził. Brawa dla papieża Franciszka!!
  doceń 2
 • Jan
  15.06.2019 16:17
  Dlatego nie raczej lubiany w swoim środowisku.
  doceń 0
 • gosc
  17.06.2019 11:09
  Oby tylko ubóstwo i skromnośc papieża i duchownych nie były na pokaz...
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama