107,6 FM

Nauczyciele dostaną we wrześniu podwyżkę

We wrześniu tego roku nauczyciele dostaną podwyżkę; średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc. - zdecydował w czwartek Sejm nowelizując ustawę Karta nauczyciela. Nowela wprowadza też dodatek dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokości dodatku za wychowawstwo i skraca ścieżkę awansu.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 420 posłów, 11 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem Elżbieta Glapińska (PO-KO) zaznaczyła, że podwyżki należą się nauczycielom. "Szkoda, że przyznaliście je w tak niskim wymiarze" - powiedziała. "Zabraliście wszystkie dodatki, oddajecie nieliczne i to w zmniejszonym wymiarze, bo bohatersko rozwiązujecie problemy, które sami stwarzacie" - oświadczyła Glapińska.

Krzysztof Jarubas (PSL) podkreślił z kolei, że jego partia poprze nowelizację. "Domagamy się jednak od ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, żeby przyszedł i powiedział, skąd będą wygenerowane środki na te podwyżki" - dodał.

Głos w dyskusji wzięła również posłanka niezrzeszona Katarzyna Lubnauer, która oceniła, że "ta nowelizacja ustawy polega na naprawianiu błędów, które wcześniej popełnił rząd". "Po co było psuć i teraz naprawiać? Nie można było od razu robić dobrze?" - pytała.

Dariusz Piontkowski podkreślił, że nowelizacja tej ustawy to "realizacja zapowiedzi rządu, że wynagrodzenie nauczycieli będzie stopniowo podwyższane, a jej szczegółowe zapisy wynikają z porozumienia podpisanego z Sekcją Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ +Solidarność+".

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje obietnic - to kolejna, którą realizujemy tak szybko, jak jest to możliwe" - podkreślił.

Minister edukacji zwrócił również uwagę, że łącznie w bieżącym roku podwyżka dla nauczycieli wyniesie 15 procent. "Jeszcze nigdy w historii Polski po roku 1989 w jednym roku budżetowym nauczyciele nie otrzymali tak wysokiej podwyżki" - wskazał. "W związku z tym mam nadzieję, że wszyscy państwo, którzy mówią o konieczności godnego wynagradzania nauczycieli po prostu zagłosują za tą dobrą ustawą" - dodał.

Zgodnie z nowelizacją od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września 2019 r.

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy