107,6 FM

Dzieci pytają: Czy arcybiskup jeździł na rowerze?

Jak Bóg stworzył świat? Czy ksiądz jako dziecko lubił się modlić? Co arcybiskup robi dla dzieci? - to niektóre z pytań, jakie zadały w sobotę dzieci metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu podczas pierwszych "Dialogów" z najmłodszymi.

"Dialogi" arcybiskupa Jędraszewskiego odbyły się w ramach drugiego Pikniku Rodzinnego przed oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Wcześniej metropolita prowadził "dialogi" z dorosłymi, najczęściej w kolegiacie św. Anny.

Dzieci zadawały duchownemu pytania o tematyce religijnej, ale i osobiste - przede wszystkim o dzieciństwo.

Najmłodsi pytali jak Bóg stworzył świat, dlaczego szatan nienawidzi Boga. Jedno z dzieci zapytało, jakie są dowody na istnienie Boga - w odpowiedzi arcybiskup zaznaczył, że otaczający nas świat nie może być dziełem przypadku. Metropolita zapytany o to, co robi dla dzieci, przyznał, że rzadko ma bezpośredni kontakt z nimi, ale wielokrotnie zwraca się do ludzi starszych, aby kochali swoje dzieci i troszczyli się o ich prawidłowy rozwój.

Wiele pytań dotyczyło dzieciństwa arcybiskupa. Najmłodszych interesowało m.in., czy metropolita lubił się modlić, czy lubił pływać, czy jeździł na rowerze, czy miał zwierzęta. Abp Jędraszewski wspominał, że w dzieciństwie modlił się inaczej niż teraz; pamięta jak jego rodzice codziennie klękali przy łóżku i patrząc w obraz modlili się. Metropolita pływał w morzu i jeziorach, jeździł też na rowerze - ale w tej chwili zapomniał jak się to robi. Jako dziecko duchowny nie miał zwierząt, ponieważ mieszkał w bloku i nie było warunków dla nich.

W programie Pikniku Rodzinnego znalazły się m.in. quizy historyczne i o świętych, pokaz akrobatyki, zabawy z wodzirejem, warsztaty rękodzieła.

Celem wydarzenia było promowanie chrześcijańskich wartości, przede wszystkim rodziny.

W tym roku przypada 25-lecie listu do rodzin "Gratissimam sane" św. Jana Pawła II, wystosowanego w 1994 r. z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny.

W liście tym ojciec święty zwrócił uwagę m.in. na to, że "rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą" drogą do Kościoła. Pisał m.in. o "cywilizacji miłości", której podwaliną jest małżeństwo kobiety i mężczyzny. Podkreślił także, że "cywilizacja miłości" oznacza odpowiedzialne rodzicielstwo. Zwracał też uwagę m.in. na czwarte przykazanie - "Czcij ojca twego i matkę twoją".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy