107,6 FM

Rudy. Zabrzmiało papieskie "Totus Tuus"

W ramach obchodów 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Gliwicach odbyła się diecezjalna pielgrzymka chórów do sanktuarium Matki Bożej Pokornej.

W niedzielnej pielgrzymce uczestniczyły: Chór Katedralny z Gliwic, Chór „Cantabile” z parafii św. Anny w Gliwicach Łabędach, Chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach, Chór im. Juliusza Rogera z Rud oraz indywidualni chórzyści z innych zespołów.

Zobacz także: Papieski serwis specjalny

Mszy świętej w intencji chórzystów w rudzkiej bazylice przewodniczył ks. Wojciech Janus z diecezji opolskiej. W homilii wskazał na istotę i cel śpiewu w chórach. – Kiedy śpiewacie, przypomina mi się werset z dzisiejszej prefacji, który wybrzmi w tej świątyni, o tym, że aniołowie i archaniołowie, cherubini i serafini nie przestają każdego dnia wielbić Boga swoim śpiewem. Dobrze, że i wy tak pięknie Go wielbicie, nie tylko dziś, ale przez wiele dni, podczas rozmaitych uroczystości. Dobrze, że trwacie, bo to, co czynicie, to coś naprawdę wielkiego i pięknego. Łączycie się z głosami aniołów po to, by poszerzać chwałę Bożą. To tak bardzo dziś światu potrzebne; światu, w którym tak wiele bólu i nienawiści i coraz mniej Boga – mówił. – To nasze zadanie, by Boga światu dawać i przybliżać – podkreślił.

Połączonym chórem dyrygowała prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, a akompaniował Bogdan Stępień, organista katedry gliwickiej.

Ksiądz Adam Kozak, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej, podkreślił szczególny związek Jana Pawła II z rudzkim sanktuarium przez korony umieszczone na cudownym obrazie. Zostały one pobłogosławione przez papieża 20 lat temu w Gliwicach. Dlatego pod koniec liturgii wybrzmiało dziękczynne „Te Deum” za świętego papieża Polaka.

Po Mszy odbył się koncert. Oprócz innych utworów wszyscy wyśpiewali uroczystą pieśń „Totus tuus Maria”, nawiązująca do hasła papieskiego św. Jana Pawła II.

Totus Tuus Maria

Koncert zakończyło radosne „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” G.F. Händla w wykonaniu Chóru Katedry Gliwickiej.

Diecezjalna pielgrzymka chórów do Rud odbyła się po raz ósmy. Organizowana jest co dwa lata przez Referat ds. muzyki kościelnej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach oraz Gliwicko-Zabrski Okręg Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Rudy. Zabrzmiało papieskie "Totus Tuus"   Diecezjalna pielgrzymka chórów do rudzkiego sanktuarium odbyła się po raz ósmy.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama