107,6 FM

Od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych?

Program 500 plus dla osób niepełnosprawnych, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, zostanie uruchomiony od jesieni - prawdopodobnie od października, może od września - zapowiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin.

Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy.

We wtorek w radiowej Jedynce wicepremier Jacek Sasin przypomniał, że program ten skierowany jest do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

"Ten program zadziała jesienią - prawdopodobnie od października, może od września. (...) Tutaj ten okres pomiędzy złożeniem wniosku, a przyznaniem tego świadczenia będzie stosunkowo krótki, bo mówimy o osobach, które mają orzeczenie o braku możliwości samodzielnej egzystencji - w tym przypadku rzeczywiście pójdzie to automatycznie" - mówił Sasin. Dodał, że "będzie pewna grupa osób, która ma różnego rodzaju inne orzeczenia, ale jest w tej samej sytuacji". "Wtedy ten proces będzie nieco dłuższy" - mówił.

We wtorkowym wywiadzie dla "DGP" Sasin powiedział, że jest już po rozmowach z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożeną Borys-Szopą i wiceszefem MRPiPS Marcinem Zielenieckim.

"Ustaliliśmy zasady, do kogo mają trafić te środki. W ciągu tygodnia ministerstwo rodziny przygotuje projekt. To program na mniejszą skalę finansową - będziemy na niego wydawać ok. 3 mld zł rocznie. I to nie wprost z pieniędzy budżetowych, tylko częściowo nowych źródeł dochodu - podatek od sieci handlowych stanowiłby połowę potrzebnej kwoty. Druga część to będą środki z daniny solidarnościowej. To dobre zabezpieczenie finansowe" - zapewnił w wywiadzie Sasin.

« 1 »
  • celowniczy
    18.06.2019 11:22
    Tym razem nikt nie zarzuci że to akcja wyborcza, bo tacy ludzie raczej do lokali nie chodzą. Dla nich 500 zł miesięcznie to nie w kij dmuchał. Wprawdzie Oni do lokali nie dotrą, ale musimy tam zjawić się MY. I dać Polsce Większość Konstytucyjną. To musi być teraz nasz cel, w dodatku jest w zasięgu ręki. Postarajmy się o to! Polska nie może dalej jechać na zaciągniętym ręcznym hamulcu. Dość było tego przez 4 lata, dobre zmiany cały czas sabotowali ludzie, którzy do Sejmu nigdy nie powinni być wybrani. Oby mądry potrafił być wreszcie Polak po szkodzie. A i ci, co totalnie na nie, co oczekiwanych efektów im nie dało i nie da, mogliby także sięgnąć po resztki rozumu do swoich zasobów kadrowych. Jeśli tam jakieś istnieją.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama