107,6 FM

Ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Zastąpi go ks. Zbigniew Bielas, dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Ksiądz prał. Ślusarczyk został zwolniony z funkcji rektora sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i mianowany proboszczem parafii NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym w Krakowie. Z łagiewnickim sanktuarium ks. Ślusarczyk był związany od 2002 roku. Posługę kustosza i rektora pełnił 5 lat. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz - bp Jan Zając - przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia - nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia. Od kwietnia br. Droga Miłosierdzia ma swój materialny kształt w formie szklanych tablic w pasażu między Domem Duszpasterskim a bazyliką w Łagiewnikach.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem. Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki. Jest doktorem teologii.

W grudniu ub. roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Kilka dni później, "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu", jak informował wówczas w swoim komunikacie abp Marek Jędraszewski.

Następca dotychczasowego kustosza ks. kan. Bielas przyjął święcenia kapłańskie w 1992 roku. Od 2012 r. do dnia nominacji na rektora łagiewnickiego sanktuarium pełnił posługę proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu Starym. Jest członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej oraz Komisji Nadzorującej Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy