107,6 FM

Zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 r. zablokowane m.in. przez Polskę

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych.

"Premier (Mateusz) Morawiecki broni interesów Polski ws. polityki klimatycznej. Cel: uczciwe rozłożenie kosztów ochrony klimatu z uwzględnieniem specyfiki krajów. Cele klimatyczne ważne tak samo jak sposoby ich realizacji zapewniające bezpieczeństwo obywateli, przedsiębiorców i gospodarki" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mller.

Według źródeł przeciwko wyznaczaniu daty na neutralność węglową były też Czechy, Węgry i Estonia. Większość krajów członkowskich chciała, żeby szczyt UE zobowiązał Komisję Europejską i Radę UE do stworzenia ram mających określić, jak zapewnić transformację do neutralności klimatycznej UE do 2050 r., ale nie udało się do tego przekonać wszystkich. Wnioski ze szczytu przyjmowane są jednomyślnie.

"Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby wyznaczać nowe cele klimatyczne bez odpowiednich wyliczeń i środków" - powiedziało w Brukseli, zastrzegając anonimowość, źródło zbliżone do polskiej delegacji. Z przecieków ze szczytu wynika, że za przyjęciem tych zapisów bardzo mocno opowiadała się Francja. Dyskusja, w której brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmanuel Macron - według źródeł - "była ostra".

Niemcy, które dopiero w ostatnim czasie dołączyły do rosnącej większości w UE, która chce neutralności klimatycznej do 2050 r., nie brały aktywnego udziału w tej debacie. "Niemcy milczą, bo korzystają na tej sytuacji" - oceniło źródło. Politycy w Berlinie obawiają się, że cel neutralności klimatycznej będzie niekorzystny zwłaszcza z punktu widzenia ich przemysłu samochodowego.

Ekolodzy taki efekt szczytu krytykują. "Niestety fiasko rozmów oznacza, że niektórych decydentów interesuje tylko krótkotrwały interes polityczny i wyborcze słupki, a nie nasza przyszłość. Dalej ulegają naciskom lobby przemysłu węglowego i innych paliw kopalnych zamiast dokonać niezbędnej sprawiedliwej transformacji i przestawienia gospodarki i energetyki na zielone tory. Taka polityka zapewni nam tylko jedno - piekło na ziemi" - oświadczył ekspert Koalicji Klimatycznej Krzysztof Jędrzejewski.

Z kolei minister ds. europejskich Konrad Szymański przekazał PAP, że "Polska nie może zgodzić się na zaostrzenie polityki klimatycznej bez szczegółowej wizji podziału obciążeń i wskazania mechanizmów ochrony najbardziej narażonych szkodę branż, regionów i państw". "Transformacja energetyczna musi być bezpieczna dla obywateli i dla naszej gospodarki" - podkreślił.

« 1 2 »
 • A. Kupiec
  21.06.2019 09:59
  Jeśli przyszłość Polaków pod namiotem tlenowym i na wysuszonej glebie jest marzeniem polskiego rządu no to brawo. Życzyłbym tym politykom by też w 2050 roku jeszcze byli u władzy by zbierać to żniwo swojej głupoty. "Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie" nawet codziennie śpiewane w kościele i w domu pomoże tylko wtedy gdy społeczność sama weźmie się za ograniczeniem zaśmiecania atmosfery.
 • mama 3 astmatykow
  21.06.2019 10:20
  Żyjemy w najbardziej zanieczyszczonym rakotwórczym smogiem regionie Europy i dzięki bohaterskiej postawie polskiego rządu będziemy żyć, chorować (i umierać) w nim nadal. Przez pół roku nie można wychodzić z domu bez wdychania śmierdzących spalin. Kopalń jednak ruszyć nie można, bo się górnicy zdenerwują, wsiądą w autobusy i obrzucą sejm płytami chodnikowymi. Na całym świecie inwestuje się w nowoczesne technologie, Polska stoi ziemniakami pastewnymi i węglem.No ale ochrona środowiska to przecież wymysł lewactwa według niektórych.
  doceń 15
 • NICK
  21.06.2019 11:18
  Bardzo dobra decyzja rządu. Jeśli zgodzili by się na propozycje Francji to zabiło by polska gospodarkę i szybko byśmy awansowali do grona krajów trzeciego świata.
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama