107,6 FM

Pan w słomkowym kapeluszu

Gdy miał wyjść na wolność, Polskę ogarnęła nerwowa atmosfera. Mariusz Trynkiewicz, bestialski zabójca czterech chłopców, wracał do rodzinnego Piotrkowa.

Latem 1988 r. mówiło się tylko o nim. Po 30 latach od tamtych wydarzeń Żarska raz jeszcze czyta policyjna akta, wyłapuje nieścisłości, zadaje pytania. A tych jest bez liku.

Długo zasłaniał się niepamięcią. Mówił: „To wszystko działo się jakby poza mną. Jakby nie było mnie w tym momencie”. Chłodny emocjonalnie, zagubiony, a z drugiej strony: lubiany przez uczniów nauczyciel wychowania technicznego, organizator kółka fotograficznego i klubu strzeleckiego. Jego rodzice uważali, że po służbie wojskowej wrócił zupełnie inny. Już wcześniej skarżył się na problemy psychiczne, domagał się leków, a gdy ich nie dostawał, eksperymentował z tym, co mógł zdobyć.

Ewa Żarska stara się zrozumieć, jak rodzi się w umyśle zło, i stawia mnóstwo frapujących pytań. Skoro były wyraźne znaki pogorszenia zdrowia psychicznego, skoro sam Trynkiewicz zwracał na to uwagę, to czy można było uniknąć tragedii? Inna ważna kwestia: wszyscy podkreślali, że nie imponował sprawnością fizyczną. Jak zatem sam jeden był w stanie zabić trzech młodych i sprawnych chłopców w tym samym czasie? I kim jest pan w słomkowym kapeluszu ubrany w czarny dres, z toporkiem za paskiem, który był widziany w towarzystwie chłopców przez zbyt wielu świadków?

Żarska pyta nie tylko o Trynkiewicza sprzed trzydziestu lat, ale również o tego, którym jest w tej chwili: najsłynniejszym pensjonariuszem zakładu w Gostyninie. Tego, który waży 130 kg, trochę martwi się swoją tuszą, maluje i pisze wiersze. Ożenił się. Sukcesywnie odmawia wywiadów. Reporterka – i to jest najbardziej przejmujące w tej książce – spotyka się z tymi, których „sprawa Trynkiewicza” niejako przysłoniła. Z jego matką, z rodzicami zabitych chłopców, z ich rodzeństwem. I pyta: dlaczego przez trzydzieści lat nie otrzymali żadnej pomocy psychologicznej? Nie poradzili sobie z tragedią. Cześć popełniła samobójstwo, część żyła pragnieniem zemsty. Z tego, co ich spotkało, nikt nie był w stanie się podźwignąć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy