107,6 FM

Nowa sekretarz generalna Rady Europy

Marija Pejczinović Burić, wicepremier i minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji, została w środę w Strasburgu wybrana na sekretarza generalnego Rady Europy. Zdobyła 159 z 270 oddanych głosów.

56-letnia Burić pokonała szefa MSZ Belgii Didiera Reyndersa, który uzyskał 105 głosów. Sześć oddanych głosów było nieważnych.

"Gorące gratulacje dla Mariji Pejczinović Burić, którą Zgromadzenie (Parlamentarne RE) właśnie wybrało na pięcioletnią kadencję sekretarza generalnego Rady Europy!" - napisało ZP RE na Twitterze.

Przeczytasz w najnowszym wydaniu "Gościa":
Przepustka do USA
Obronią niezależność?

Podczas swojego pierwszego wystąpienia Burić oświadczyła, że będzie pracować na rzecz "pokoju i dobrobytu" europejskich obywateli.

Od 2009 roku sekretarzem generalnym RE był norweski polityk Thorbjoern Jagland. Burić przejmie jego obowiązki we wrześniu.

Rada Europy została powołana w 5 maja 1949 r. w Londynie przez 10 państw: Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy. Koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Do organizacji należy 47 państw. Jej siedzibą jest Strasburg.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama