107,6 FM

Ile zarobisz po studiach?

Zastanawiasz się, jakie studia wybrać? Albo już wybrałeś, i zastanawiasz się, jaka przyszłość cię po nich czeka? W odpowiadaniu na te pytania pomocny może być system Ekonomicznych Losów Absolwentów.

Od 2014 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prezentuje wyniki monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów. Prezentowane są zarobki średnie zarobki absolwentów a także czas szukania pracy. Wyniki można rozpatrywać w podziale na obszary i dziedziny kształcenia a nawet na poszczególne uczelnie.

Studia kończy dużo więcej kobiet niż mężczyzn

Od 2014 roku spada liczba absolwentów studiów wyższych. Jeszcze pięć lat temu było ich ponad 155 tysięcy, to już 2 lata temu było ich już tylko nieco ponad 138 tys. Oznacza to ubytek o 11 proc. Rok do roku uczelnie wyższe kończy coraz mniej Polaków. Może mieć to związek z niżem demograficznym, który niedawno wkroczył na studia.

Nie zmieniają się za to od paru lat proporcje płci wśród absolwentów. Dominują wśród nich kobiety, których stanowią 2/3 tej grupy. Największa dysproporcja występuje w obszarze nauk humanistycznych, w którym to kobiety stanowiły w 2017 r. 80 proc. absolwentów. Mężczyźni mają przewagę tylko w obszarze nauk technicznych, gdzie stanowią oni większość (60 proc.) absolwentów.

Dobrze pracować już na studiach

Absolwenci z rocznika 2017 zarabiają średnio 3333 zł brutto. Absolwent tuż po studiach wyższych zarabia zazwyczaj 77 proc. średniego wynagrodzenia w powiecie, w którym pracuje. Jednak już praca w czasie studiów, daje szanse na wyższe zarobki. Absolwent z roku 2017, który zaczął pracować już w czasie studiów, zarabia średnio 3907 zł, a jego zarobki nie odbiegają znacząco od średnich zarobków w powiecie w którym pracuje (91 proc.). Z opcji pracy w czasie studiów korzysta 54 proc. studentów.

Absolwenci z rocznika 2017 przeciętnie spędzali 6 proc. swojego czasu po studiach na bezrobociu. Czas ten znacząco się nie zmienił od 2014 r. Ponad 75 proc. czasu absolwenci spędzali w pracy, z czego prawie 65 proc. tego czasu spędzone było na pracy etatowej. 15 proc. absolwentów z 2017 r. kontynuowało studia, ale tylko 1 proc. z nich uzyskało kolejny dyplom.

Najwięcej zarobisz po studiach technicznych

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się nad kierunkiem studiów, warto pomyśleć o studiach technicznych. To właśnie po nich absolwenci zarabiają najwięcej na początek. Średni zarobek dla absolwentów tego typu studiów z rocznika 2017 to 3907 zł brutto. Jeśli jednak absolwent ten pracował już w czasie studiów, jego zarobki rosną aż do 4788 zł brutto. Studia techniczne w 2017 r. skończyło ponad 29 tys. studentów, co stanowi ponad 21 proc. wszystkich absolwentów.

Na przeciwnym biegunie znajdują się absolwenci kierunków z obszaru sztuki. Średnie zarobki absolwentów z tego obszaru to zaledwie 2350 zł brutto. Jeszcze mniejsze są zarobki tych absolwentów, którzy nie pracowali prze ukończeniem studiów (a jest ich 60 proc.). Wynoszą one średnio tylko 1887 zł brutto. Ta grupa spędzą też najwięcej, bo ponad 8 proc. czasu na bezrobociu. Absolwentów studiów z obszaru sztuki było jednak w Polsce w 2017 r. tylko 2668 osób.

Najpopularniejszym kierunkiem wśród studentów są wciąż nauki społeczne (prawnicze, ekonomiczne, stricte społeczne). Studia w tym obszarze w 2017 r. skończyło ponad 65 tys. studentów, którzy stanowią prawie połowę wszystkich absolwentów. Średnie zarobki absolwentów nauk społecznych z rocznika 2017 wynoszą 3349 zł brutto. 63 proc. studentów tego typu studiów pracowało przed ukończeniem uczelni. Zapewnili w ten sposób sobie zarobki na poziomie średnio 3787 zł brutto.

Dokładniejsze dane z uwzględnieniem konkretnych uczelni można obejrzeć tutaj.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Pixi
  06.07.2019 07:08
  W Przemyslu bedzie to stawka minimalna.
  doceń 0
 • Grzess
  07.07.2019 11:24
  Te statystyki są błędne z samego początku. Obejmują tych, co wyrazili zgodę na tworzenie statystyk na podstawie ich drogi zawodowej oraz tych co nie wiedzieli. Ja nie znam osoby, która gdy dowiedziała się, że taki system istnieje, wyrazili na niego zgodę.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama