107,6 FM

CBOS: Polacy krytyczni wobec reakcji Kościoła na film Sekielskiego

Polacy krytycznie oceniają postawę Kościoła rzymskokatolickiego w okresie po ujawnieniu informacji dotyczących przypadków pedofilii wśród księży – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Niemal trzy czwarte badanych uważa, że powinna zostać powołana - zapowiadana przez władze - komisja badająca przypadki pedofilii - wynika z badań przeprowadzonych po opublikowaniu filmu „Tylko nie mów nikomu” w reżyserii Tomasza Sekielskiego.

Z badań CBOS wynika, że film częściej oglądali młodsi niż starsi badani: widziała go ponad połowa (54%) respondentów w wieku 18-24 lat, a jedynie 23% ankietowanych w wieku 65 lat i więcej.

Znajomość filmu częściej deklarują także mieszkańcy większych miejscowości, legitymujący się wyższym poziomem wykształcenia i uzyskujący większe dochody per capita. Co istotne, są to także osoby wyróżniające się pod względem światopoglądowym: raczej zwolennicy lewicy niż prawicy oraz badani rzadziej uczestniczący w praktykach religijnych.

Bezpośrednio po opublikowaniu filmu w serwisie YouTube (w maju 2019 r.) nastąpiło dość znaczące pogorszenie ocen działalności Kościoła rzymskokatolickiego. Chociaż w czerwcu zaobserwowano ich poprawę, wciąż są one niższe niż we wcześniejszych miesiącach. Trudno przewidzieć, na ile trwały będzie to efekt – zaznacza CBOS.

Mniej więcej połowa badanych (51%) uważa, że reakcja polskiego Kościoła na ujawniane informacje o wykorzystywaniu seksualnym jest niewłaściwa i niewystarczająca. Przeciwnego zdania jest 38% ankietowanych. Jeszcze więcej – około dwóch trzecich (67%) - sądzi, że jest ona niewystarczająca. Za wystarczającą uważa ją jedynie co piąty (20%) respondent.

Ogromna większość respondentów (87%) uważa, że Kościół sam doprowadza do obniżenia swojego autorytetu, niewystarczająco reagując na przypadki pedofilii. Ponad połowa (58%) jest także zdania, że skala pedofilii wśród księży jest znacznie większa, niżby to wynikało z ujawnionych już spraw.

Nieco ponad jedna trzecia (39%) badanych uważa, że w Polsce ma miejsce atak na Kościół, mający na celu obniżenie jego autorytetu i wprowadzenie zmian obyczajowych. Około połowy (51%) nie zauważa takiego zjawiska.

« 1 2 »
 • Tomaszl
  09.07.2019 08:39
  Problem w tym, że wielu katolików (nie tylko księży czy biskupów) uważa, że dziś Kościół jest oblężoną twierdzą atakowaną nieustannie. Stąd zamiast naturalnej drogi ku świętości, drogi wiodącej przede wszystkim przez uznanie własnych win i pracę nad własnymi słabościami dziś wszędzie widzi się wrogów Kościoła.
  Tylko że taką drogą szły już kraje postkatolickie, a ostatni przykład Irlandii dobitnie pokazuje jak kończy się lekceważenie wewnętrznych problemów.
  doceń 30
 • xpp
  09.07.2019 09:16
  proszę pamiętać o proporcjach! bo to jest istota problemu. Księży dotyczy to w stosunku 1:300! a nie 1:3! i nie robić z "igły widły"! i nie traktować Sekielskich jako źródła objawienia (nieomylnego!)
 • gość
  10.07.2019 12:20
  Biskupi dziękowali Sekielskiemu za jego film. Tym samym "podziękowali" też m. in. za atak nożownika na księdza we Wrocławiu. Nie dziękuj jeśli nie wiesz jakie owoce dane działanie przyniesie. Nie składaj życzeń, jeśli nie wiesz, czy osoba, której składasz życzenia, swojego szczęścia nie buduje na cudzej krzywdzie.
  doceń 4
 • gość
  10.07.2019 12:32
  Ja czekam na film, który ukaże prawdę jak wyglądają zajęcia z deprawacji seksualnej w szkołach. Zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce (by porównać). Wtedy byłby szok i niedowierzanie. Trochę temat "liznęli" autorzy programu "Alarm" w TVP, ale to za mało. Choć już z tego programu dowiadujemy się jak naprawdę wygląda deprawacja seksualna w szkołach.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama