107,6 FM

Kościół anglikański po 500 latach uznał wspólnoty zakonne

Po raz pierwszy od prawie 500 lat Kościół anglikański formalnie uzna wspólnoty zakonne na terenie Wielkiej Brytanii. Nowe prawo jest elementem reakcji na skandale nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

Odkąd w latach 1536-41 Henryk VIII zarządził likwidację klasztorów, liczba zakonników i zakonnic zmalała praktycznie do zera. Dopiero w czasach współczesnych nastąpił powrót do organizowania takich wspólnot. Niektóre z nich spotkały się z zarzutami o nadużycia seksualne wobec nieletnich w niedawno opublikowanym raporcie niezależnej komisji badającej takie przypadki (IICSA).

Raport komisji wskazał również na potrzebę sporządzenia wytycznych dotyczących ochrony nieletnich w kontekstach wspólnot zakonnych powiązanych z Kościołem anglikańskim. W związku z tym Synod Ogólny tego Kościoła, jaki zebrał się w tych dniach w Yorku, jednogłośnie przyjął kanon wprowadzający większy nadzór nad żeńskimi i męskimi wspólnotami zakonnymi, określając m.in. procedury ochrony dziecka i bezbronnych dorosłych. Tym samym po raz pierwszy od XVI w. formalnie uznał te wspólnoty jako część Kościoła w Anglii. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Gość
    10.07.2019 00:20
    Tekst sformułowany dość mętnie. Wspólnoty zakonne w kościołach anglikańskich nie istniały przecież dotąd poza prawem
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama