107,6 FM

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Już od XIV wieku karmelici obchodzili wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Dla całego Kościoła w wieku XVIII zatwierdził je papież Benedykt XIII.

Kościół obchodzi (16 lipca) wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, popularnie Matki Bożej Szkaplerznej. 

Zwraca nas ono ku Maryi objawiającej się na górze Karmel, znanej już z tekstów Starego Testamentu. Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel powstał w Ziemi Świętej w XII w., w okresie wypraw krzyżowych. Po upadku Królestwa Jerozolimskiego, w XIII w. mnisi-pustelnicy przenieśli się do Europy. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 

Szkaplerz nosiło wielu władców europejskich, niemal wszyscy królowie polscy, a także liczni święci. 

Nazwa „szkaplerz” pochodzi od łacińskiego słowa „scapularis” (czyt. skapularis), czyli „noszony na plecach”. Zakonnicy noszą szkaplerz w postaci prostokątnego kawałka materiału z otworem na głowę, wkładanego na tunikę habitu. Z jednej strony przedstawia on wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a z drugiej Pana Jezusa wskazującego swoje Serce. 

Taką szatę jako element habitu noszą dziś nie tylko karmelici, ale i inne zakony. Świeccy natomiast noszą go w formie medalika. 

Już od XIV wieku karmelici obchodzili wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Dla całego Kościoła w wieku XVIII zatwierdził je papież Benedykt XIII.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama