107,6 FM

GZM. Program "Rowerem lub na kole"

Metropolia podpisała umowę, dzięki której urzędnikom i służbom mundurowym zostanie przekazanych 230 rowerów wartych ponad 2 mln zł.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała umowę na dostawę wartych ponad 2,2 mln zł 230 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Pojazdy trafią do urzędów miast i gmin metropolii w ramach promującego ekologiczny transport projektu „Rowerem lub na kole”. - mRower elektryczny dla urzędników i służb mundurowych to jedno z naszych działań, których celem jest zmiana nawyków mobilności mieszkańców - wyjaśniła Karolina Wadowska, odpowiedzialna w zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii m.in. za politykę rowerową. - Chcemy promować zrównoważoną mobilność miejską i pokazywać, że rower to świetny środek transportu do odbywania również podróży służbowych. Zmiany zaczynamy od siebie - podkreśliła.

Program "Rowerem lub na kole" zakłada stałe udostępnienie urzędnikom i służbom mundurowym elektrycznych pojazdów. Przetarg na ich dostarczenie wygrała firma GEOBIKE MFC ze Szczecina. Jej zadaniem jest dostarczenie rowerów i ich serwisowanie przez najbliższe trzy lata.

Dostawę rowerów podzielono na dwa etapy. W pierwszym do GZM trafi ponad 40 rowerów, jeden dla każdej gminy. Będą korzystali z nich urzędnicy oraz policjanci i strażnicy miejscy. Kilka pojazdów pozostanie do dyspozycji pracowników urzędu metropolitalnego.

Pozostała część (ok.190) na Śląsk i Zagłębie trafi pod koniec bieżącego roku. Najwięcej - 11 rowerów - trafi do Katowic, zaś po 10 do Sosnowca, Zabrza, Bytomia oraz Gliwic.

Wspomaganie elektryczne pozwoli urzędnikom lub funkcjonariuszom służb przejechać na jednym ładowaniu do 60 km. Rowery będą też wyposażone m.in. w bagażnik z sakwami oraz zapięcie w formie blokady. - Rower, zwłaszcza ten ze wspomaganiem elektrycznym, okazuje się bezkonkurencyjny, gdy mówimy o odległościach do 5 km. Dlatego też zmianę nawyków chcemy zacząć od siebie. Naszym celem jest jednak uruchomienie największej w Europie wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich. Do 2022 r. na pilotaż Elektrycznego Roweru Metropolitalnego przeznaczymy ok. 20 mln zł - zapowiedziała K. Wadowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Kuba
    18.07.2019 09:54
    Rowery za 9 tysięcy?! No wdpaniale byc urzędnikiem! Wielka sprawiedliwość w stosunku do zwykłego obywatela.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama