107,6 FM

Zapierać się samego siebie? Tracić życie?

Kto chce pójść za Mną…Mt 16,24b

Mt 16,24-27

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.

Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?

Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania".


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

 

Kto chce pójść za Mną…Mt 16,24b

Na ścianie kaplicy Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach proste metalowe litery: Praedicamus Christum Crucifixum – Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego. Te słowa św. Pawła są zawołaniem biskupim arcybiskupa seniora Damiana Zimonia, założyciela WTL. Bywam w tej kaplicy często. I kiedy siadam bądź klękam pod ową ścianą, z coraz większą intensywnością wraca myśl: głosić Ukrzyżowanego w zasadzie nauczyłem się podczas 40 lat kapłaństwa. Ale naśladować? Zapierać się samego siebie? Tracić życie? Zdrowie duszy cenić wyżej niż pozyskanie świata całego? Doświadczać zła i przemieniać je w miłość jak On? A przecież przyjdzie i odda każdemu według jego postępowania.


Książka w promocyjnej cenie:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • spe
  09.08.2019 15:03
  Czasami wydaje się (i to nie tylko niewierzącym), że bycie chrześcijaninem, a już zwłaszcza katolikiem, to ubóstwienie cierpiętnictwa, bezwolne poddawanie się mu. Jednak Jezus wcale do tego nie zachęca w dzisiejszej Ewangelii. Jezus wymaga TYLKO miłości - nawet pomimo cierpień, pośród zła. On Sam dał nam tego doskonały przykład. On cierpieniu i złu nie oddawał chwały. On cierpienie i zło, które Go dotknęło, zwyciężył.
  doceń 1
 • alejestem
  09.08.2019 20:52
  A to dziś nie Mt 25, 1-13 , o pannach roztropnych i nierozsądnych ?
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.