107,6 FM

"Dziękuję za Waszą drogę życia, za walkę o wolną Ojczyznę"

W środę w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki wraz z harcerzami porządkował nagrobki Powstańców Warszawskich na Cmentarzu Wilanowskim - poinformowała kancelaria premiera na Twitterze. Wcześniej szef rządu spotkał się z powstańcami oraz kombatantami.

"Dziękuję za Waszą drogę życia, za walkę o wolną Ojczyznę" - mówił premier w czasie spotkania z powstańcami oraz kombatantami, cytowany w wpisie KPRM na Twitterze.

W środę premier weźmie też udział w uroczystościach związanych z obchodami 75. rocznicy Powstania Warszawskiego: w uroczystej polowej Mszy Świętej oraz w uroczystym Apelu Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama