107,6 FM

Premier do harcerzy: Niech Polska będzie dla was najważniejszym drogowskazem

Niech Polska będzie dla was najważniejszym drogowskazem - mówił harcerzom premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę w Rybakach na Warmii wziął udział w apelu inaugurującym Zlot 30-lecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Szef rządu, zwracając się do uczestników jubileuszowego zlotu, podkreślał, że to od postawy młodych ludzi zależy przyszłość Polski.

Jak mówił, jest przekonany, że wszyscy obecni w tym miejscu chcą, by Rzeczpospolita rosła w siłę, żeby dzieci i młodzież wychowywały się w duchu patriotyzmu i wiary w przyszłość.

"Dlatego na waszych barkach spoczywa to pytanie +Quo vadis Poloniae+. I od odpowiedzi, której udzielicie, będzie zależał XXI wiek, a może i nasze dalsze dzieje w przyszłości" - zaznaczył.

"Każdego dnia musimy potwierdzać druhny i druhowie, że idziemy właściwą drogą, która we współczesnym świecie wymaga wielkiej odwagi, dyscypliny i sprawności, ale najbardziej wiedzy, kompetencji, nauki. To jest ten kierunek, który będzie wytyczał szlak zwycięskich narodów i państw w rywalizacji pokojowej" - mówił.

Premier zapewnił harcerzy, że widzi ich działania, docenia je, cieszy się z nich. "Polska jest z nich dumna. Niech więc Polska będzie dla was najważniejszym drogowskazem. Niech wasze życie będzie drogą budowy silnej, wspólnotowej, solidarnej, wspaniałej, szczęśliwej Rzeczypospolitej" - podkreślił.

Morawiecki dziękował harcerzom za ideały, którymi się kierują, Jak dodał, wie doskonale, że dla Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej nasza ojczyzna to nie jest rzecz pospolita. "To jest rzecz wyjątkowa, to nasza matka, którą kochamy nad życie" - zaznaczył.

Po apelu otwierającym zlot premier zwiedził obóz harcerski i rozmawiał z uczestnikami. Spotkanie zakończyło wspólne ognisko, które premier rozpalił wraz z harcerzami.

Według organizatorów zlotu w Rybakach, jest to największe harcerskie spotkanie w ramach świętowania jubileuszu istnienia ZHR.

W obozie - zbudowanym w otoczonym lasami ośrodku warmińskiego Caritasu nad jeziorem Łańskim - kwateruje ok. 6 tys. harcerek i harcerzy z kraju i zagranicy. Najmłodszy uczestnik ma dwa miesiące, bo oprócz członków ZHR przyjechały na zlot także rodziny związane z Kołami Przyjaciół Harcerstwa.

Aby przygotować tzw. gniazda, tj. podobozy dla wszystkich uczestników rozbito ponad tysiąc namiotów, a do tzw. kwaterki, czyli przygotowania infrastruktury obozu wykorzystano 60 tys. gwoździ i blisko 10 tys. żerdzi.

Jubileuszowy zlot potrwa do 11 sierpnia. W najbliższą niedzielę uczestnicy będą pielgrzymować do Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, a w kolejnych dniach mają m.in. wziąć udział w grze miejskiej w Olsztynie, Jubileuszowych Igrzyskach Sportowych ZHR, licznych warsztatach, zabawach, koncertach turniejach stopni harcerskich i zdobywaniu nowych sprawności.

Honorowy patronat nad zlotem objęli Prezydent RP Andrzej Duda i Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to druga co do wielkości (po ZHP) organizacja harcerska w Polsce. Skupia 17,5 tys. członków. Powstał 12 lutego 1989 r. w Warszawie. Organizacja odwołuje się do tradycji skautingu i harcerstwa polskiego, kontynuuje zasady programowe Związku Harcerstwa Polskiego z lat 1918-1939, prowadzi wychowanie w duchu chrześcijańskim.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama