107,6 FM

"L'Osservatore Romano": Ratujcie Rzym, mieszkańcy uciekają

"Ratujcie Rzym, rzymianie uciekają z miasta"- alarmuje w środowym wydaniu dziennik "L'Osservatore Romano". Watykańska gazeta pisze o stanie degradacji włoskiej stolicy i ostrzega, że zamieniła się ona w turystyczny "lunapark".

Punktem wyjścia artykułu wyrażającego poważne zaniepokojenie sytuacją w Wiecznym Mieście jest śmierć karabiniera, który został w lipcu zasztyletowany na ulicy przez młodego amerykańskiego turystę podczas interwencji w centrum, gdzie uprawiany jest proceder handlu narkotykami. Następnie w artykule analizowane jest zjawisko nocnego rzymskiego życia pod znakiem alkoholu i środków odurzających.

"Smutną konstatacją jest to, że wielu młodych turystów pochodzących z każdego zakątka świata nie przybywa do naszego ukochanego miasta z powodu jego dziedzictwa historyczno- artystycznego, by podziwiać jego słynne piękno. Przyjeżdżają, bo przyciąga ich nocne życie, łatwość, z jaką mogą znaleźć substancje odurzające, lokale serwujące do świtu alkohol za kilka euro wbrew wszelkim przepisom miejskim"- zaznacza dziennik. Podkreśla, że "rezultatem tego bałaganu mylonego z wolnością jest chaos".

"Rzymianie uciekają z Rzymu. Dzielnice, osiedla stopniowo są opuszczane przez mieszkańców" - dodaje watykańska gazeta i wyjaśnia, że ten stały proces wyludniania jest szczególnie wyraźny w rejonach najbardziej hucznego nocnego życia.

Zaznacza, że niepokój wywołuje "absolutny brak przepisów chroniących" stałych mieszkańców.

"Biedni obywatele rzymscy są wzywani do stałych poświęceń, które nie są nigdy naprawdę wynagradzane"- zauważa "L'Osservatore Romano".

Gazeta kładzie nacisk na to, że w domach, z których uciekają mieszkańcy w sposób całkowicie bez kontroli pojawiają się pokoje na wynajem i tanie, często nielegalne, miejsca noclegowe dla turystów.

"Całe kamienice w sercu Rzymu zostały zamienione na pokoje gościnne"- stwierdza autor publikacji i ocenia, że Wieczne Miasto podobnie , jak inne we Włoszech oblegane przez turystów "zamieniły się w lunapark".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama