107,6 FM

Kogo bardziej boją się Polacy - PiS czy PO?

Z badania IBRiS przeprowadzonego dla "Faktu" aż 43,8 proc. Polaków nie wybaczyło PO jej rządów i boi się jej powrotu do władzy. Tych, którzy obawiają się, że PiS wygra wybory i będzie rządzić drugą kadencję, jest aż 42,4 proc. - podaje środowy "Fakt".

 

Respondenci zostali zapytani jakie uczucia wzbudza w nich prognoza kolejnej kadencji Prawa i Sprawiedliwości. Z badania wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą to grupa, która "boi się drugiej kadencji PiS" - stanowi 72 proc. Następnie emeryci - 37 proc., gospodynie domowe 32 proc. i rolnicy 4 proc.

Na pytanie, jakie uczucia budzi sytuacja, w której "Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić następną kadencję", 31,6 proc. respondentów odpowiedziało, że odczuwa "zdecydowanie lęk" i 10,8 "raczej lęk". 23,2 proc. odczuwa "raczej spokój" i 19,1 proc. "zdecydowanie spokój".

W przypadku, kiedy to Platforma Obywatelska wróciłaby do władzy, 24,1 proc. pytanych odpowiedziało, że odczuwa "raczej lęk" i 19,7 proc "zdecydowanie lęk". 19,5 proc. odczuwa "raczej spokój", 11,6 proc. "zdecydowanie spokój". Prawie 23 proc. odczuwa obojętność.

Z badania wynika, że 100 proc. pytanych rolników boi się powrotu PO do władzy. Nieufność wyraziło także 46 proc. emerytów, 40 proc. gospodyń domowych i 18 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą.

"Zarówno w przypadku lęku przed PiS, jak i przed PO dużą rolę odgrywają media. Ci, którzy boją się PiS, oglądają głównie TVN. Ci, którzy lękają się PO, są widzami telewizji publicznej" - czytamy w dzienniku.

Badanie przeprowadzono 9-10 sierpnia na ogólnopolskiej próbie, wzięło w nim udział 1100 osób.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  14.08.2019 08:35
  Lękowa teoria dziejów...
  Najlepsza rada to przestać oglądać TV (każdą). Wtedy lęki gasną, a świat okazuje się lepszy niż ten przedstawiany przez media.
  doceń 20
 • Anonim (konto usunięte)
  14.08.2019 09:38
  Niech Bóg nas chroni przed powrotem do władzy PO i tchórzostwem, konformizmem PiSu! Mniejsze zło PiS. Chociaż przyznaję że zrobili wiele dobrego. Obecnie w autobusach widzę multum dzieci w wózkach :-) to bardzo bardzo cieszy. Zawistników chciwych na dobra tego świata czasami złości. Ale Bóg kocha życie i każdy kto do Niego należy także.
  doceń 14
 • AFU
  14.08.2019 11:46
  Wszystko jasne, nic nie dziwi. |Boi się ten kto "stracił". Komu nie-teoretyczne polskie Państwo zaczęło w ostatnich latach przeszkadzać. Nie tylko egzekwując należne daniny na rzecz społeczeństwa, ale i psując wygodny i zyskowny dawniej "model polaryzacyjny". Niwelując w dużym stopniu jaskrawe różnice w dochodach, a mówiąc wprost obszary nędzy i bezrobocia, pozbawiło przedsiębiorców armii prawie darmowych niewolników, zmuszonych pracować za miskę kartofli na dwa etaty płatne za jeden. Jeszcze całując za to w rękę swoich dobrodziejów. To nie tylko ta jakaś wschodnia Polska B, ale każda Polska kawałek od wielkiego miasta. Nikt nie ukrywał że tak ten model miał działać, a dobrobyt miał się rozlewać dzięki "dyfuzji" z tych miast na prowincję. Oczywiście taka teoria była z samą sobą sprzeczna, bo dyfuzja dobrobytu psułaby proces jego koncentracji w rękach nielicznych i do tego wszelkimi środkami nie mogli oni dopuścić. Dzielenie się nim z biedniejszymi wprost uderzałoby w ich interesy, więc nie mogło o tym być mowy. Państwo próbując ten proces stymulować poprzez wtórny podział dochodu narodowego stało się tych niedawnych elit naturalnym wrogiem. Ale to jeszcze nie tłumaczy znaczącego oporu wobec nowych porządków np. emerytów i warstw uboższych, którzy na obecnej polityce Państwa obiektywnie zyskują. Oprócz programów Plus, zmniejszyło się im bezrobocie, wzrosły płace, to oni zaczynają dominować na rynku zatrudnienia. Więc? Ano działa na tych ludzi prowadząca huraganowy i starannie przemyślany atak psychologiczny machina propagandowa, o czym też mówią wyniki sondażu. Przemyślność tego ataku polega wcale nie na podawaniu rzetelnych i sprawdzonych informacji, lecz na wykorzystaniu znanych specom od propagandy słabości i naturalnych wad ludzkiej psychiki. Od niedoinformowania, posiadania fragmentarycznych choćby z braku czasu wiadomości, poprzez mechanizmy wpływu rzekomej "lepszej" i mądrzejszej "większości" na jednostki, po zjawiska związane ze starczą demencją - tu kłania się mechanizm oszustw "na wnuczka". Wykorzystywanie takich mówiąc wprost metod wojny psychologicznej przez służące obcym interesom "media" nie powinno być w Polsce tolerowane i coś takiego nie ma miejsca w żadnym chyba innym państwie świata. Ten problem musi być w następnej kadencji wreszcie rozwiązany, podobnie jak temat wysługiwania się totalnej opozycji "zagranicą" - jeśli Państwo polskie ma nadal istnieć i skutecznie działać dla dobra ogółu, a nie tylko "wybranych".
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama