107,6 FM

Alergia społeczna

Myśl wyrachowana: Nikt nie chce łamać twoich praw? To wymyśl sobie nowe i krzycz, że nie pozwalają ci z nich korzystać.

Alergie to rzecz nowa. Nie słyszano o czymś takim jeszcze pół wieku temu. Wtedy to nawet dziury w serze powstawały naturalnie, bez potrzeby wstrzykiwania do niego odpowiednich bakterii. Potem, gdy wszystko stało się antyseptyczne, wyjałowione, czyściutkie do zera, ludzkie organizmy straciły naturalnego wroga. Nafaszerowane antybiotykami, nie mogąc walczyć z bakteriami czy wirusami, znalazły go sobie w niewinnych pyłkach fruwających w powietrzu albo w substancjach zawartych w jedzeniu.

Podobna rzecz dzieje się w organizmie społecznym. Ludność tak zwanych cywilizowanych krajów już od ponad 70 lat nie zaznała wielkich wstrząsów. W historii ludzkości trudno wskazać tak długi okres pokoju. Zupełnie natomiast nie da się znaleźć okresu tak wielkiego dobrobytu. W krajach Zachodu nawet żebracy rzadko proszą o jedzenie, częściej zbierają na piwo. Głód praktycznie nikomu tu nie grozi. Ludzie walczą z otyłością, wylewając hektolitry potu i wydatkując swoją energię na siłowniach w sposób całkowicie jałowy. Gdyby im chociaż, gdy biegają czy pedałują w miejscu, podłączyć jakieś turbiny…

Tak czy owak społeczeństwa zamożnych krajów żyją dziś bez kłopotów, z którymi musiała się zmagać większość ludzi wszystkich czasów.

No i odezwała się alergia społeczna. Brak prawdziwych problemów popchnął ludzi do walki z wymyślonymi wrogami i z fałszywymi problemami. Zamiast kampanii wojennych mamy „kampanię przeciw homofobii”, miejsce autentycznych ofiar prześladowań zajmują „męczennicy LGBT”, a ponieważ prawa człowieka są zasadniczo szanowane, wymyśla się nowe „prawa człowieka” i robi jazgot, że nie są przestrzegane. Kobietom i mężczyznom nie robi się przeszkód w zawieraniu między sobą małżeństw? No to się wymyśliło „małżeństwa” osób jednej płci – i już jest o co walczyć. Nikt nie pytał, jakie kto ma skłonności seksualne (to intymna sprawa przecież)? To się wezwało do ogłaszania coming-outów i obnoszenia z odmiennościami. Ludzie krzywdzili gejów tylko w serialach? To się zwozi prowokatorów na imprezy z parodiowaniem świętości i czeka, aż ktoś wreszcie nie wytrzyma.

Czy można sobie coś podobnego wyobrazić, powiedzmy, w Somalii, Sudanie czy w jakimkolwiek innym kraju, w którym codziennym problemem jest przeżycie następnego dnia? Jeśli człowiek nie ma co do garnka włożyć, to się nie zastanawia, czy chłop może być babą. To wszechogarniająca nuda skłania najedzonych i wypoczętych nihilistów do walki z przeciwnikiem, którego sami tworzą.

W żadnym wypadku nie jest to argument przeciw pokojowi czy dobrobytowi – źródłem problemu jest nihilizm właśnie: pustka ideowa, która jest konsekwencją porzucenia Boga na skalę społeczną. To jest argument za ewangelizacją. Kto spotyka Jezusa Chrystusa, temu niczego nie trzeba już tłumaczyć.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama