107,6 FM

Tarnowskie Góry. Bractwo św. Barbary świętuje rocznicę założenia

To w Tarnowskich Górach rozpoczął się kult patronki górników, św. Barbary. Założone w XVIII wieku - a istniejące do dziś Bractwo św. Barbary z Tarnowskich Gór świętuje dziś [14.08.19]uroczyste potwierdzenie przez papieża w 1747 roku założenie bractwa.

Patronka górników i dobrej śmierci miała w mieście sporą rzeszę wyznawców. W 1721 roku założono tu bractwo św. Barbary potwierdzone bulla papieską. To wydarzenie  które miało miejsce 15 sierpnia [14.08.19] uczcili dziś członkowie bractwa. Mówi Krystyna Kossakowska Jarosz z Uniwersytetu Śląskiego:

Członkowie bractwa nieformalnie rywalizują o pochodzenie kultu św. Barbary z Zabrzem, które chce wpisania Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej:

Dziś w przeddzień rocznicy członkowie bractwa św.Barbary spotkali się w kościele św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, gdzie bractwo zostało założone.

Tarnowskie Góry. Bractwo św. Barbary świętuje rocznicę założenia   15 sierpnia 1747 roku na podstawie bulli papieskiej w Krakowie (Tarnowskie Góry należały wtedy do diecezji krakowskiej) ukonstytuowało się ono oficjalnie jako „Przeświętne Bractwo św. Barbary, św. Panny Męczenniczki Chrystusowej, Patronki szczęśliwej śmierci” foto/archiwum.tarnowskiegory.pl
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama