107,6 FM

Opublikowano wykaz lotów Donalda Tuska

Wykaz lotów b. premiera Donalda Tuska opublikowanych na stronie kancelarii premiera zawiera 573 pozycje. Pierwszy lot jest datowany na 30.11.2007 r., ostatni - na 05.09. 2014 r.

Donald Tusk był premierem od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r.

W zeszły piątek na stronie KPRM został opublikowany wykaz lotów urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk. We wtorek wieczorem na stronie internetowej KPRM opublikowano wykaz lotów b. premier Beaty Szydło, która sama zwróciła się z prośbą o publikację tych informacji. W środę po południu opublikowano wykaz lotów byłej premier Ewy Kopaczy, który obejmował 47 pozycji.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że zostaną przedstawione założenia projektu ustawy ws. lotów służbowych najważniejszych osób w państwie, wśród których znalazło się m.in. wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD, zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach. Do prac nad projektem zostali zaproszeni szefowie kancelarii prezydenta, Sejmu, Senatu oraz szefowie klubów parlamentarnych lub ich przedstawiciele.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował też, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

W zeszły piątek Kuchciński złożył rezygnację, a Sejm na nowego marszałka wybrał b. szefową MSWiA Elżbietę Witek, natomiast Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami Kuchcińskiego.

« 1 »
  • AFU
    16.08.2019 14:11
    Desperacja, panika i histeria są kiepskimi doradcami. A tak bywa z opozycją przed wyborami, która chwyta się brzytwy by całkowicie nie zniknąć z powierzchni. Byle jakoś dokopać przeciwnikowi, nawet robiąc sobie na złość. Obniżenie wszystkim pensji na własne życzenie niczego ich nie nauczyło, teraz amputują sobie ulubione dotąd darmowe loty na haratanie w gałę. Z tym że niestety sytuacja jest bardziej skomplikowana, i raczej doprowadzi do wzrostu kosztów ponoszonych przez podatnika. Może się wydawać że nic prostszego jak skasować vipom przejazdy których nie da się zakwalifikować jako służbowe, jednak stale muszą być oni objęci ścisłą ochroną i zachowaniem innych zasad bezpieczeństwa. A nie da się ich zamknąć w jakimś nawet luksusowym więzieniu. Próbowano już takich pomysłów z podróżami rejsowymi samolotami, co biorąc wszystko w kupę okazywało się kosztowniejsze i o wiele bardziej uciążliwe też dla przewoźników i innych pasażerów. Szybko trzeba było z tego zrezygnować. Spoza granic absurdu są też pomysły, by vip leciał nawet służbowo samolotem, a jego rodzina nie mogła się z nim zabrać i tłukła po drogach furmanką. Odpłatnie czy nie, pozostaje do dyskusji, i jak tę ewentualną opłatę naliczać, bo te parę kilogramów więcej bez komercyjnych i eksploatacyjnych narzutów jak u zwykłych przewoźników nie robi aż takiej różnicy by Państwo nie mogło tego ciężaru udźwignąć. Przypomnijmy że setki tysięcy państwowych kolejarzy i ich rodzin cieszyło się w naszym kraju od zawsze darmowymi lub prawie darmowymi biletami i nikt nikomu nie każe niczego zwracać. Tym bardziej powinno być nas stać na taki "gest" wobec naszych najwyższych Reprezentantów. Skończyć jednak należy z traktowaniem samolotów jak darmowych taksówek a pilotów jak chłopców na posyłki, co niewątpliwie się zdarzało. Byle tworzone w tym celu przepisy i zasady okazały się rzeczywiście przemyślane i efektywne, a nie tworzone w niepotrzebnym pośpiechu pod naciskiem opozycji. Ustępowanie przed takimi naciskami wcale wizerunku władzy nie poprawia i wyborcy nie tego od niej oczekują, lecz mądrych i wyważonych rozwiązań.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama