107,6 FM

W.Brytania: Twardy brexit to braki żywności i leków, chaos w transporcie

W razie bezumownego wyjścia z UE Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche - wynika z niejawnych rządowych dokumentów, o których pisze "Sunday Times".

"Zbiór dokumentów skompilowany w sierpniu przez Cabinet Office (instytucję wspierającą bieżącą pracę premiera i jego rządu, odpowiednik polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - PAP) pod kryptonimem Operation Yellowhammer daje rzadki wgląd w niejawne przygotowania podejmowane przez rząd, by uniknąć katastrofalnego załamania krajowej infrastruktury" - podkreśla gazeta.

Jak dodaje, zebrane dossier "stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na bezumowny brexit".

"Times" podkreśla, że dokumenty, do których dotarła, opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje bezumownego brexitu, a nie najgorsze scenariusze w takiej sytuacji.

Autorzy prognoz wskazują, że aż 85 proc. samochodów ciężarowych transportujących towary najpopularniejszymi trasami przez kanał La Manche "może nie być przygotowanych" na przywrócenie kontroli celnych we Francji, co oznacza, że zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet trzy miesiące, nim przepływ samochodów zacznie się poprawiać.

Rząd brytyjski uważa też, że w razie bezumownego brexitu prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bo obecne plany, by uniknąć powszechnych kontroli na tej granicy, już teraz oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej.

Władze w Londynie liczą się też ze wzrostem świadczeń socjalnych.

Tymczasem bezumowny brexit wydaje się coraz bardziej prawdopodobny - wskazuje agencja dpa. Brytyjski premier Boris Johnson deklaruje, że zamierza wyprowadzić kraj z UE w wyznaczonym terminie 31 października, a jeśli strona unijna nie zgodzi się na ponowne negocjowanie warunków wyjścia, to będzie to brexit bez porozumienia. Bruksela stanowczo odrzuca możliwość ponownego negocjowania porozumienia, uzgodnionego już z poprzednim rządem w Londynie.

Agencja PA informuje, że w środę Johnson spotka się w Berlinie z premier Niemiec Angelą Merkel, a dzień później w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oczekuje się, że w rozmowach z nimi oświadczy, że brytyjski parlament nie jest w stanie powstrzymać brexitu i konieczna jest nowa umowa, jeśli ma się on odbyć za porozumieniem.

Przeciwnicy bezumownego brexitu przekonują, że takie rozwiązanie miałoby katastrofalne skutki dla brytyjskiej demokracji, światowego wzrostu gospodarczego, rynków finansowych oraz dotychczasowej pozycji Londynu jako światowego ośrodka finansowego. Zwolennicy dopuszczają, że bezpośrednio po brexicie mogą pojawić się krótkoterminowe zakłócenia, ale - twierdzą - w dłuższej perspektywie gospodarka będzie się świetnie rozwijać po uwolnieniu ze zobowiązań wobec UE.

« 1 »
  • AFU
    18.08.2019 11:36
    Spokojnie. Jeśli my daliśmy sobie radę z ruskim embargiem na nasze jabłka i chabaninę, to tym bardziej poradzi sobie Wielka Brytania, nad której imperium na świecie nie zachodzi słońce. Pogróżki euro-kołchoźników, którzy nie kryją że warunki exitu mają być na tyle zaporowe i upokarzające by każdemu chętnemu się go odechciało, tylko demaskują czym ta niby unia naprawdę jest. My też się o tym przekonujemy na własnej skórze. Nigdy nie będziemy tam równorzędnym partnerem, bo nie w takim celu nas tam przyjmowano. Dzikie pola na wszchodzie do zagospodarowania pod potrzeby "wielkich", bliska, darmowa i superwygodna w eksploatacji kolonia. I to w XXI wieku, tuż za płotem, rarytas na skalę światową. Polska nie tylko się emancypująca ale i stanowiąca rosnącą konkurencję, nie jest tam nikomu potrzebna. Mamy przegwizdane, chyba żeby wróciło to co było, ale trudno o to będzie. Nie będąc zatem podobnie jak GB unijnymi pupilkami do poklepywania po ramieniu, zadbajmy by ta wspólnota euro-wyklętych dała nam wspólne korzyści i możliwości rozwoju. Na zdrowych, a nie kołchozowych zasadach. Będą potrzebować żywności - świetnie. Niezatapialnego lotniskowca, reprezentanta, pośrednika czy wspólnika w interesach pozostającego w strukturach unii, jeśli rzecz jasna komuś będzie się to nadal opłacać - jeszcze lepiej. To nasza szansa i nie wolno jej przegapić, mam nadzieję że nasze władze o tym myślą i działają, choć mówią niekoniecznie. bo i po co.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama