107,6 FM

Strajk tli się w szkołach?

Jesienią niemal na pewno dojdzie do protestów nauczycieli. Być może jeszcze przed wyborami - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Nauczyciele nie odpuszczają protestów, a nastroje wśród pedagogów się radykalizują - wynika z raportu opracowanego na prośbę Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego" - informuje dziennik.

Dokument, do którego dotarła "Rzeczpospolita", został przygotowany przez naukowców z uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego. "Z opinii zebranych od ponad 7 tysięcy nauczycieli wynika, że 41 proc. z nich uważa ogłoszenie nowego strajku za potrzebne. Poparcie dla protestu rośnie - do 66 proc. - gdyby nie wiązał się on z odejściem od tablic. Zaledwie 19 proc. nauczycieli uważa protest za całkowicie niepotrzebny" - czytamy w gazecie.

Jak podaje "Rz", to nieprawda, że nastroje w oświacie się uspokoiły. "W środowisku nauczycielskim nadal wrze, przybywa tych, którzy są za radykalizacją działań. To efekt tego, że nauczyciele poczuli się zlekceważeni przez rządzących" - mówi cytowany przez dziennik prof. Michał Bilewicz, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor badania, które zostało przeprowadzone na przełomie czerwca i lipca. 

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  19.08.2019 07:19
  Mimo tak intensywnej narracji jak tym nauczycielom jest dobrze nadal nie ustawiają się kolejki chętnych do pracy w szkołach. Co więcej, są nauczyciele którzy odchodzą z zawodu, bo tak wielkie pensje i tak wielkie przywileje ich zapewne przerastają.
  doceń 5
 • AFU
  19.08.2019 08:54
  Pokażcie mi "komitet strajkowy" który zamówi sondaż z którego miałby wynikać brak dla strajku poparcia... Poza tym, nie spodziewałbym się tak drastycznych i dezorganizujących pracę szkół form protestu jak na wiosnę. Wszyscy politycy mający "przełożenie" na nauczycielskie związki czy komitety, nie będą tym zainteresowani, bo ekstra punktów od wyborców, nawet tych całkiem swoich raczej w ten sposób nie zdobędą, a wręcz przeciwnie, o czym już się przekonali. Będą się raczej obnosić ze swoją troską i zrozumieniem dla słusznych postulatów, może rzucą parę wyborczych obietnic które nic nie kosztują, jak to obiecanki. Spodziewałbym się za to umieszczenia konkretnych i popartych wyliczeniami zapowiedzi w programie wyborczym rządzących, które, jak to zapowiedzi, mają szansę być realizowane. I nie tylko jak chodzi o płace, ale o objęcie oświaty i samych nauczycieli specjalną troską. Tak, potrzebujemy w Polsce szkoły efektywnej i na dobrym poziomie, na co wreszcie po ogarnięciu spraw najbardziej podstawowych powinno być nas stać, i będzie. Jeśli tak w październiku przy urnach zdecydujemy.
 • Erich
  19.08.2019 22:53
  A ja sądzę, że strajku nie będzie. Związki zawiodły mnie tak samo jak rząd, w mojej szkole raczej ludzie "są na nie", choć w kwietniu strajkowało około 90% załogi.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama