107,6 FM

Premier: Chcemy, żeby program Emerytura Plus był gwarantowany ustawowo

Chcemy, żeby świadczenie Emerytura Plus było gwarantowane ustawowo i było dostępne dla emerytów w kolejnych latach - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach tego programu, pokazujemy elementarną sprawiedliwość - dodał.

Szef rządu wspólnie z szefową MRPiPS Bożeną Borys-Szopą odwiedził we wtorek Dom Kultury w Halinowie w woj. mazowieckim. Podczas briefingu potwierdził swoją wcześniejszą deklarację, że rząd zamierza corocznie wypłacać tzw. trzynastą emeryturę.

"Chcemy, żeby program Emerytura Plus był dostępny dla emerytów w kolejnych latach. Chcemy, żeby był też bardziej sprawiedliwie skonstruowany, bo emerytury w Polsce są niskie, czasami naprawdę niskie. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach Emerytury Plus, pokazujemy elementarną sprawiedliwość" - powiedział. Premier, mówiąc o wsparciu dla seniorów, wymienił także m.in. waloryzacje rent i emerytur.

Podkreślił, że państwo musi dbać o godność swoich obywateli. "Tworzenie polityki opartej na wartościach jest w naszym DNA, w naszym kodzie genetycznym, i to jest moje zobowiązanie dla państwa - tworzenie takich polityk, które będą jak najbardziej oparte na zasadzie solidarności, sprawiedliwości" - dodał Morawiecki.

Z kolei minister Borys-Szopa zaznaczyła, że Emerytura Plus to szczególnie ważne wsparcie dla tych osób starszych, które pobierają niskie świadczenia, także te znacznie poniżej emerytury czy renty minimalnej.

"W sumie jednorazowe świadczenie pieniężne trafiło do ponad 9,8 mln osób, w tym ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów" - wskazała minister rodziny. "Bardzo się cieszymy, że pójdziemy z tym programem dalej, w następne lata" - dodała.

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymały także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Świadczenie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

« 1 »
  • Anonim (konto usunięte)
    21.08.2019 07:14
    No cóż - czy się stało, czy się leżało to emerytura+ każdemu taka sama się należny. A socjalistyczne "równe żołądki" (kto to jeszcze pamięta) mają się nadal nad wyraz dobrze.

    Sprawiedliwością jest, gdy emerytura jest powiązana z naszym wkładem pracy, czyli ile sobie odłożymy, tyle na starość mamy. A państwo winno pomagać jedynie tym, co są niezdolni do pracy w wyniku niepełnosprawności, czy długoletniej choroby.
    doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama