107,6 FM

Kowalczyk: Od 1 września każda torba foliowa będzie płatna - 20 gr plus VAT

Od 1 września za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić 25 groszy, w tym VAT - powiedział w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową.

Szef resortu środowiska w "Jedynce" Polskiego Radia przyznał, że przepisy ustawy tzw. foliówkowej (obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. - PAP), wprowadzającej opłaty za torby foliowe, były obchodzone przez przedsiębiorców, którzy wprowadzali na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić. Jego zdaniem ustawa nie spełniła swojej roli. "Nie osiągnęliśmy też efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów opłatami" - wyjaśnił.

Przypomniał, że od 1 września za każdą torbę foliową w sklepie, oprócz tzw. popularnych zrywek, czyli bardzo cienkich torebek do owijania żywności, będziemy płacić 20 gr plus VAT. "Mam nadzieję, że ta zmiana sprawi, że powoli będziemy odchodzić od używania foliówek" - dodał.

Tzw. nowela ustawy śmieciowej (ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw) czeka na podpis prezydenta. Nowela, oprócz zmian w kwestiach gospodarki odpadowej, zmieniła także przepisy tzw. ustawy foliówkowej, wprowadzając odpłatność za wszystkie plastikowe torby, jakie dostaniemy w sklepach poza tzw. zrywkami.

Zmiana prawa to efekt obchodzenia przepisów przez sieci handlowe, które wydawały klientom torby powyżej 50 mikrometrów, nieobjęte obecnie opłatą recyklingową (20 gr plus VAT). Do budżetu trafiło też znacznie mniej pieniędzy z opłat niż przewidywano - było to kilkadziesiąt milionów złotych.

Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. - ponad 1,4 mld zł. Ministerstwo wyliczając wpływy za 2020 rok przyjęło założenie wykorzystania 150 sztuk foliówek na jednego mieszkańca Polski. Obecnie możemy wykorzystywać nawet 300 toreb z tworzyw sztucznych na mieszkańca rocznie.

« 1 »
 • AFU
  21.08.2019 09:29
  Błąd ekonomiczny i polityczny. Pierwszy, bo nigdzie nie spotkałem się z wydawaniem nawet grubych toreb za darmo, a pobierano i pobiera się opłaty nawet znacznie wyższe niż te 25gr, bo można. Trzeba tylko Państwu zwrócić tę urzędową stawkę. Zatem przepis ekonomicznie nic nie zmieni. Politycznie w przeddzień wyborów jest szkodliwy, gdyby nawet działał. Ludzie nie lubią płacić za każdym razem dodatkowo "za nic" w sklepie, gdzie już i tak dostatecznie są strzyżeni, oprócz marży handlowców, także podatkiem vat chociażby.. A tu jest okazja by tę ekstra daninę na rzecz Państwa eksponować, windować niezależnie od niej cenę toreb do maksimum, co klientowi przy każdych zakupach będzie przypominane. Dlaczego? Ano handlowcy, jak większość przedsiębiorców, obecnej władzy nie kocha i chętnie zrobi jej na złość. A nuż się uda na tyle zniesmaczyć wyborców, zwłaszcza starszych i z natury oszczędnych, by na wyborach samodzielnej większości nie było? Choć zatem praktycznie może nic się nie zmieni, popełniono polityczny i propagandowy BŁĄD.
  doceń 4
 • morfeo
  21.08.2019 13:31
  Amerykanie potrafili rozwiązać problem z foliowymi torbami w rozsądny i skuteczny sposób - czyli wycofali darmowe torby foliowe na rzecz darmowych toreb papierowych.
  Rozsądek podpowiada, że wprowadzanie zmian proekologicznych nie może wiązać się z obciążeniami i irytacją szarego Kowalskiego, bo poirytowany Kowalski zawsze będzie miał w nosie ekologię.
  Nadmierne podatki nie są wychowawcze. Nadmierne podatki są karą.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama