107,6 FM

Dziś Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

26 sierpnia obchodzona jest uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. Ma ona przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Maryi. Obchodom uroczystości towarzyszy odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

 O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych.

Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W "Gościu Niedzielnym" (nr 34) o cudach za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny:

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Dekretem Kongregacji Obrzędów z dnia 26 października 1956 – na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego - uroczystość liturgiczna została przyznana wszystkim diecezjom w Polsce. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto to obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce.

Prymas Wyszyński w 1957 roku w Częstochowie rozpoczął program odnowy moralno-duchowej Polski w czasach opresji komunistycznych, zwany Wielką Nowenną. Zakończyło ją w 1966 roku ponowne powierzenie całego narodu opiece Matki Bożej z okazji tysiąclecia Chrztu Polski.

W tym czasie przygotowań kopia obrazu jasnogórskiego przewędrowała wszystkie diecezje polskie. Nie zabrakło momentów dramatycznych, kiedy to władze komunistyczne uwięziły wędrującą kopię zakazując jej peregrynacji. Zakończeniem uroczystości nowennowych była kolejna koronacja obrazu i odnowienie ślubów Jana Kazimierza.

Do tamtych wydarzeń nawiązują tegoroczne obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. 3 maja, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski polscy biskupi wraz z zebranymi na Jasnej Górze wiernymi dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. 26 sierpnia będzie on uroczyście odnowiony w każdej polskiej parafii.

Nowy akt zawierzenia został razem z podobnym aktem z 1966 r. umieszczony w specjalnej tubie obok Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który do dziś cieszy się wielką czcią.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • halinkaa
  26.08.2019 08:49
  LITANIA DO MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI
  Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson,
  Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas,
  Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami,
  Synu Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami,
  Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami,
  Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
  Matko Niepokalanie Poczęta, – módl się za nami
  Matko Syna Bożego,
  Matko nieba i ziemi,
  Matko całego świata,
  Matko, któraś porodziła Boga Człowieka,
  Matko, któraś pod krzyżem Syna Swego płakała,
  Matko, któraś Ciało zdjęte z krzyża całowała,
  Matko, któraś była wzięta z ciałem do nieba,
  Matko, któraś była w niebie ukoronowana,
  Matko Różańca Świętego,
  Matko Szkaplerza Świętego,
  Matko pokoju,
  Matko Korony Polskiej,
  Królowo wszechświata,
  Królowo nasza,
  Królowo Narodu Polskiego,
  Królowo i opiekunko każdego człowieka,
  Królowo sierot,
  Królowo tej biednej dziatwy,
  Królowo i Matko wszystkich narodów,
  Królowo Kościoła Katolickiego,
  Królowo Niebiańska zbawionych,
  Królowo Serca Jezusowego,
  Królowo serc wszystkich,
  Królowo sióstr i braci służących na cześć Maryi,
  Królowo królująca z Tobą i z synem Twoim,
  Królowo konających i umierających w Tobie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
  Módlmy się: Pod Twoją obronę ........
  doceń 3
 • spe
  26.08.2019 11:40
  Maryja - piękna młoda Dziewczyna o jasnych włosach i smutnym spojrzeniu, bo Jej czyste oczy widzą grzechy świata, w tym i moje... A Baranek - uśmiechnięty po stronie Maryi i poważny po naszej. W Jego ręku Księga Życia i nadzieja dla nas przez Maryję.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama