107,6 FM

Co przyciąga pioruny?

Tomasz Rożek opowiada dlaczego pioruny czasami uderzają w ziemię, a czasami kierują się ku górze.

Co przyciaga piorun?
Nauka. To Lubię
« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  27.08.2019 11:41
  Piękne dzięki, panie Tomaszu. Bardzo lubię słuchać Pana wykładów, kiedy fizyka wydaje się taka prosta. A swoją drogą - jak mimo postępu nauki w gruncie rzeczy niewiele wiemy o świecie i jego prawidłach. Jak Stwórca to pięknie wymyślił. No, ale ON miał (i ciągle ma) na to wieczność... ;-)
  doceń 2
 • spe
  27.08.2019 14:12
  Elektrony to raczej nie za bardzo "krążą" wokół jąder atomowych, czyli jak np. Księżyc wokół Ziemi. Elektrony można natomiast, z mniejszym, bądź większym prawdopodobieństwem, "znaleźć" w pewnych obszarach wokół jąder, co ciekawie przedstawia np. taki obrazek: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:8orbitals.jpg#/media/Plik:8orbitals.jpg Ruch cząstek elementarnych (obiektów mikroświata) jest bardzo tajemniczym zjawiskiem, nieprzystającym do znanej nam z bezpośredniego doświadczenia skali makro i owa tajemniczość jest zapisana w samych prawach przyrody (a uchwycona rozumowo zasadą nieoznaczoności Heisenberga).
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama