107,6 FM

Sondaż: Co Niemcy myślą o wypłacaniu reparacji?

Zdecydowana większość Niemców jest przeciwna wypłacaniu reparacji Polsce i Grecji za zniszczenia, które ich kraj spowodował podczas II wojny światowej. Wynika to z sondażu przeprowadzonego na zlecenie agencji dpa i opublikowanego w piątek.

Według sondażu instytutu badania opinii społecznej YouGov 68 proc. Niemców popiera stanowisko swojego rządu, zgodnie z którym kwestia reparacji dla Polski i Grecji została prawnie i politycznie rozwiązana i jest już zamknięta.

7 proc. ankietowanych opowiada się za podjęciem negocjacji z Warszawą i Atenami. Z kolei 11 proc. chce, by sprawą zajął się międzynarodowy trybunał.

Dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zamknięta. Na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek zachodnioniemieckich. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za zaspokojone.

W przypadku Polski Berlin powołuje się na konferencję w Poczdamie. Przyjęta tam 1 sierpnia 1945 roku deklaracja głosi, że "ZSRR podejmuje się zaspokoić polskie roszczenia odszkodowawcze ze swego własnego udziału w odszkodowaniach (od Niemiec)". Wcześniej deklaracja poczdamska wyjaśnia, że "roszczenia odszkodowawcze ZSRR powinny zostać zaspokojone transferami ze strefy Niemiec okupowanej przez ZSRR i z odpowiednich aktywów majątkowych Niemiec za granicą".

22 sierpnia 1953 roku, bez jakiegokolwiek udziału negocjacyjnego strony polskiej, ZSRR i NRD podpisały w Moskwie umowę wstrzymującą dalsze wypłacanie uchwalonych w Poczdamie odszkodowań. Następnego dnia Rada Ministrów PRL oświadczyła oficjalnie, iż "biorąc pod uwagę, że Niemcy uczyniły już w znacznym stopniu zadość swym obowiązkom z tytułu odszkodowań i że poprawa sytuacji gospodarczej Niemiec leży w interesie ich pokojowego rozwoju, Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - pragnąc wnieść swój dalszy wkład w dzieło uregulowania problemu niemieckiego w duchu pokojowym i demokratycznym oraz zgodnie z interesami narodu polskiego i wszystkich miłujących pokój narodów - powziął decyzję o zrzeczeniu się z dniem 1 stycznia 1954 r. spłaty odszkodowań na rzecz Polski".

Zdaniem rządu Angeli Merkel wszystkie roszczenia reparacyjne zostały ostatecznie zamknięte traktatem 2+4 z 1990 roku, zawartym między RFN i NRD a mocarstwami okupacyjnymi. Traktat ten otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec.

W kwietniu grecki parlament zobowiązał rząd do podjęcia działań dyplomatycznych i prawnych zmierzających do uzyskania od RFN reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu II wojny światowej. Według komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 mld euro.

Również Polska uważa, że należą się jej reparacje od RFN. Według przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusza Mularczyka (PiS) odszkodowanie od Niemiec dla Polski za drugą wojnę światową mogłoby wynieść około 850 mld dolarów.

W niedawnym wywiadzie dla niemieckich mediów premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska nie dostała od Niemiec adekwatnych odszkodowań za straty, jakie poniosła podczas drugiej wojny światowej. Podkreślił też, że porozumienie z 1953 roku między Polską a NRD zostało zawarte przez niesuwerenne kraje, które były wówczas częścią bloku sowieckiego. Polska nie może w związku z tym uznawać tamtej umowy.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz oświadczył wcześniej, że Polska była dyskryminowana w procesie wypłacania przez Niemcy reparacji po II wojnie światowej. Przypomniał, że została zmuszona przez ZSRR do wyrównania, poprzez dostawy węgla, tego, co dostała z sowieckiej strefy okupacyjnej na podstawie uzgodnień w Poczdamie. Oprócz tego - zdaniem ministra - niektóre kraje straciły wielokrotnie mniej, a otrzymały większe odszkodowania niż Polska.

Minister podkreślił, że w latach 90. Niemcy naciskały na Polskę, aby do sprawy reparacji nie wracać. Zaznaczył też, że po latach rządów komunistycznych Polacy potrzebowali czasu na przestudiowanie własnej historii i jej właściwą ocenę.

« 1 »
 • Krzysie
  30.08.2019 12:35
  >>ZSRR podejmuje się zaspokoić polskie roszczenia odszkodowawcze<<
  Dlatego jak tornado rosyjski żołnierz od Lwowa do Katowic palił rabował wszystkie dworki i pałacyki.
  Dlatego jak tornado rosyjski żołnierz od Katowic do rzeki Odry zrabował wszystkie fabryki - KAŻDĄ maszynę łącznie ze śrubokrętem wywożąc do ZSRR szerokimi torami, które specjalnie w tym celu zbudował w 1945 roku.
  Sorry, słowo "partnerstwo" zostawmy komunistycznej i faszystowskiej propagandzie.
  Tu, nazywajmy rzecz po imieniu - mówmy o zbrodniach i OKUPACJI faszystowskiej i komunistycznej.
  doceń 7
 • Krzysie
  30.08.2019 12:52
  Tak swoją drogą - Jak Polacy są niesamowicie GOSPODARNI.
  Rozejrzyj się w Polsce, na jej status-zagospodarowanie i spróbuj sobie uzmysłowić:
  - Od 1939-1945 Niemcy, jako okupant SYSTEMOWO rabowali dobra kulturalne i materialne w Polsce.
  - Od 1945-1989 ZSRR, jako okupant SYSTEMOWO rabował (węgiel, żywność-np. przyspawane tory w Radomiu) i wykorzystywał dobra materialne w Polsce.
  - Od 1989-2015 Post-komuniści, jako spadkobiercy kolaborantów z czasów okupacji ZSRR, przejmowali władzę, którą wykorzystywali do swoich interesów, bynajmniej nie po to aby służyć Polsce.
  Jedyna rekompensata to jest 2% pieniędzy JAKIE Niemcy zdołali przekazać jako rekompensata za zbrodnie, bo zrabowane dobra materialne nie zwrócili.
  O rekompensacie Rosji dla Polski - na tą chwilę NAWET nie ma co mówić.
  O skrusze post-komunistów - zapomnij.

  Polska i Polacy - to co jest - jest TYLKO dzięki własnej gospodarności, WBREW okupantom.
  doceń 8
 • Anonim (konto usunięte)
  30.08.2019 13:12
  Obecna partia rządząca miała cztery lata aby formalnie rozpocząć proces roszczeń. Ale nie zaczęła, co oznacza, że to jest dziś temat wyborczy budowany na antyniemieckiej retoryce.
  doceń 3
 • Kael
  30.08.2019 16:49
  Niemcy wyplacili odszkodowania Zwiazkowi Radzieckiemu, ktory zgodnie z umowa w Poczdamie, mial przekazac je dalej Polsce. Z artykulu wynika, ze oszukal nas Zwiazek Radziecki, ktorego Rosja jest spadkobierczynia przynajmniej tak, jak RFN III Rzeszy. Czyli pretensje nalezy zglaszac do Rosji. Czekam na oficjalne roszczenia skierowane do Rosji.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama