107,6 FM

Kongijski laureat Nobla zapowiada

Kongijski ginekolog Denis Mukwege, laureat pokojowej nagrody Nobla (wraz z aktywistką iracką Nadią Murad), ogłosił utworzenie światowego funduszu na rzecz pomocy ofiarom wykorzystywania seksualnego, informuje serwis BBC.

Kongijski ginekolog Denis Mukwege, laureat pokojowej nagrody Nobla (wraz z aktywistką iracką Nadią Murad), ogłosił utworzenie światowego funduszu na rzecz pomocy ofiarom wykorzystywania seksualnego.

63-letni dziś Mukwege otrzymał w 2018 r. nagrodę Nobla za pomoc kobietom i dziewczętom, które zostały wykorzystane podczas konfliktu w Demokratycznej Republice Konga. Pomocy udzielał poprzez szpital, który założył w miejscowości Panzi. Wyleczył w nim już ponad 55 000 ofiar wykorzystania seksualnego.

Szpital opiekuje się ponad 3500 kobietami rocznie. Czasami Mukwege wykonuje po 10 operacji dziennie.

W jednym z wywiadów (dla BBC) przyznał, że zaczynał od zakładania szpitala zrobionego z namiotów. ”Zbudowałem oddział położniczy z salą operacyjną. W 1998 r. wszystko zostało zniszczone. Zacząłem od nowa w 1999 r."

Dziś, utworzony przez niego Panzi Hospital jest głównym ośrodkiem zdrowia we wschodniej części Konga. Jego personel liczy 370 lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego. Służy dla ponad 400 tys. osób a także leczy pacjentów z sąsiednich krajów.

Obecnie doktor Mukwege ogłosił, za pośrednictwem swojej Fundacji Panzi, będzie nadal „walczyć o sprawiedliwość na całym świecie dla ofiar”.

„Uznając, że przemoc seksualna w konflikcie to nie tylko problem w DRK, chcemy poszerzyć naszą wizję kompleksowego leczenie również poza granicami kraju” - oznajmił w oświadczeniu cytowany przez TV5 Monde i BBC.

Mukwege ma nadzieję rozszerzyć program pomocy ofiarom przemocy seksualnej, opracowany w szpitalu Panzi, na inne kraje dotknięte konfliktami, takie jak Republika Środkowoafrykańska, Burundi i Irak.

Mukwege przyznaje, że inspiracją dla niego aby zostać lekarzem, były liczne wizyty wśród chorych, jakie odbywał wraz ze swym ojcem, który pełnił posługę kaznodziei.

Kongijski lekarz otrzymał wiele międzynarodowych nagród, w tym nagrodę ONZ (2008), w uznaniu za działania na rzecz praw człowieka. W roku 2009 został uhonorowany tytułem Afrykanina Roku.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama