107,6 FM

Światowa Rada Kościołów: Pożary w Amazonii to kryzys międzynarodowy

Pożary w regionie Amazonii powinny być traktowane jak kryzys narodowy i międzynarodowy, podejmujmy wszelkie możliwe środki, by powstrzymać katastrofę i zapobiec temu, by rdzenni mieszkańcy stracili wszystko - mówił sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów pastor Olav Fykse Tveit, podczas zwołanego do Genewy spotkania przedstawicieli Kościołów i organizacji ekumenicznych z Brazylii.

Udział w nim wzięli także reprezentanci Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, Światowej Federacji Luterańskiej i ekumenicznej sieci pomocowej Act Alliance.

Głównym tematem rozmów przy okrągłym stole był wzrost liczby pożarów amazońskich lasów deszczowych w Brazylii i wywołany tym niepokój o środowisko naturalne. Głos zabrał m.in. katolicki biskup Manoel João Francisco, kierujący komisją ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego w konferencji episkopatu Brazylii, który podkreślił, że zagrożenie środowiska nie jest problemem jedynie dla polityków, ale także dla biskupów, gdyż „jesteśmy powołani do troski o osoby poszkodowane, wychodząc naprzeciw ich potrzebom z konkretnymi propozycjami”.

W podobnym duchu głos zabrała Latynoamerykańska Rada Kościołów. W apelu wystosowanym wraz z innymi organizacjami kościelnymi do ONZ, Unii Europejskiej i rządów państw, na których terytorium rozciąga się Amazonia, wezwała do przyjęcia niezbędnych decyzji w celu „powstrzymania deforestacji Amazonii”. Powołała się przy tym na „niepokojące wiadomości docierające bezpośrednio od tamtejszych rolników, autochtonicznych mieszkańców i ruchów społecznych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama