107,6 FM

Jak się żyje w Watykanie? Opowiada Magdalena Wolińska-Riedi

Jak to jest mieszkać w sąsiedztwie papieża, wychowywać dzieci za Spiżową Bramą i być żoną szwajcarskiego gwardzisty? Dziennikarka i tłumaczka Magdalena Wolińska-Riedi opowiada w książce "Kobieta w Watykanie".

Pracowała u boku trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Dla TVP relacjonuje to, co dzieje się za Spiżową Bramą, jest tłumaczem watykańskich sądów i pierwszą dziennikarką z watykańskim paszportem, mieszkającą w sąsiedztwie papieża. Z zawodową ciekawością, spostrzegawczością i bezpośredniością opisała życie codzienne w Watykanie - w najmniejszym państwie świata, w sercu administracji Kościoła powszechnego, w miejscu życia i pracy dla zaledwie 177 świeckich osób (z których 110 to członkowie Gwardii Szwajcarskiej). Promocja książki "Kobieta w Watykanie" odbyła się 16 września w Centrum Medialnym KAI.

W Watykanie zamieszkała 16 lat temu jako żona szwajcarskiego gwardzisty. Założyła polsko-szwajcarsko-włoską rodzinę, w której zgodnie przenikają się tradycje trzech kultur. Posyła dzieci do szwajcarskiej szkoły, wakacje spędza z nimi u dziadków w Polsce, ale na co dzień bawią się na watykańskim placu zabaw i zdarza się im ucinać pogawędki ze spacerującym papieżem Franciszkiem. 

- Każdy z pontyfikatów był inny. Jan Paweł II towarzyszył mi od młodości, był papieżem, który niejako prowadził mnie za rękę. To na jego zaproszenie w 2000 r. przyjechałam na Światowe Dni Młodzieży w Rzymie. Wtedy też poznałam mojego przyszłego męża, który jako gwardzista nie chciał mnie przepuścić w pobliże asysty papieża - mówiła podczas spotkania Magdalena Wolińska-Riedi. - Benedykt XVI jeszcze jako kardynał udzielał nam ślubu, potem jako papież chrzcił nasze dzieci i pozostawał z nami w bliskim kontakcie. Pontyfikat papieża Franciszka jest zupełnie inny, przełamujący wiele schematów, za tym papieżem czasami po prostu nie nadążamy. 

Na promocji książki obecny był bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.   Na promocji książki obecny był bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Oprócz wielu anegdot z udziałem papieży czytelnicy znajdą w książce solidną porcję wiedzy o tym, jak i dlaczego powstało państwo watykańskie, kto może zostać jego obywatelem (bo nikt się nim automatycznie nie rodzi), czym różni się od Stolicy Apostolskiej i dlaczego opłaca się mieć paszport z emblematem kluczy św. Piotra.

Książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi jest wspaniałym przewodnikiem, który pozwala zajrzeć w niedostępne zakamarki Watykanu, ale też odsłania jego zwyczajne życie. Na 44 hektarach, z których ponad połowę zajmują watykańskie ogrody, znajduje się stacja benzynowa (z nieco tańszym paliwem niż w Rzymie), poczta, ośrodek zdrowia, apteka prowadzona przez ojców bonifratrów, bank i bankomaty z obsługą w języku łacińskim, sklep i więzienie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama