107,6 FM

Prezydent Andrzej Duda pozbawił lubelskiego księdza odznaczenia państwowego

Kapłan, który został pozwany za molestowanie, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Na stronie internetowej Prezydent.pl 16 września pojawiła się informacja "Prezydent RP, postanowieniem z dnia 10 września 2019 r., na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, pozbawił ks. Waleriana Słomkę Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski". 

Były wykładowca KUL odznaczenie państwowe otrzymał w 2008 r. za "wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za działalność organizacyjną i społeczną". Przyznał mu je prezydent Lech Kaczyński.

Ks. Walerian Słomka kilka lat temu został pozwany za molestowanie i gwałt na 11-letnim chłopcu. Ponieważ sprawa się przedawniła, w marcu tego roku, sąd uznał, że ma przeprosić swoją ofiarę. 

Duchowny w liście przeprosił za "naruszenie dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994" i których dopuścił się "pełniąc posługę kapłańską".

O odebranie wysokiego odznaczenia państwowego zwrócił się do prezydenta mężczyzna, który wygrał proces z ks. Słomką. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama