107,6 FM

Dogmat o politykowaniu

Myśl wyrachowana: Chrześcijaństwo ma związek z polityką, bo polityka ma związek z człowiekiem.

Nie spodziewałem się, że mój felieton sprzed tygodnia wzbudzi duże emocje. A wzbudził. Przypomnę, że zakwestionowałem obowiązujący w niektórych środowiskach dogmat o „nadmiernym rozpolitykowaniu Kościoła”. Zwróciłem też uwagę na fakt, że liczba wytykających to Kościołowi „krytyków katolickich” pokrywa się z liczbą tzw. katolików niepraktykujących, którzy są zdani na „wiedzę” o Kościele czerpaną z mediów.

No i odezwały się nożyce. Że biskupi, że księża, że to i tamto, normalnie jakbym „Wyborczą” czytał. Ale konkrety? No, nie bardzo. W kółko tylko dwa, trzy nazwiska, z o. Rydzykiem na czele. Nawet gdyby w paru przypadkach było coś na rzeczy, to jak się to ma do życia polskiego Kościoła w ogólności?

Generalnie wygląda na to, że teza o nadmiernym zaangażowaniu politycznym polskich duchownych jest dla jej głosicieli nienaruszalna. To taka swoista święta krowa, jak na Zachodzie LGBT. Nie wolno twierdzić przeciwnie. Kto spróbuje, nie usłyszy zbyt wiele rozsądnych argumentów, dowie się za to sporo o sobie.

Ja jednak uparcie podtrzymuję twierdzenie, że zarzut o kościelnym rozpolitykowaniu jest mocno przesadzony. Oczywiście zdarzają się nieprawidłowości, ale nie tak często, jak się to sugeruje. A sugeruje się, bo za politykę bierze się często zwykłą wierność Ewangelii. Kto ją na serio traktuje, nie może na przykład pochwalać promocji seksualnej rozwiązłości. Wystarczy, że ksiądz o tym powie – i już „politykuje”. Tyle że twierdzą tak z reguły ci, którym w tej kwestii sumienie nie daje spokoju.

Pozwolę sobie przypomnieć, że to Kościół sam siebie ograniczył w zaangażowaniu politycznym. To z woli samego Kościoła duchowni nie mogą należeć do partii politycznych. To sam Kościół dyscyplinuje tych, którzy przekraczają w tej dziedzinie miarę. Ksiądz jednak to taki sam obywatel jak każdy inny i państwo nie ma prawa zakazywać mu bezpośredniego udziału w życiu politycznym. Księża mogliby więc być czynnymi politykami, zasiadać w parlamencie i pełnić funkcje państwowe, jak to bywa w innych wyznaniach. Jeśli tak się nie dzieje, to dlatego, że Kościół tak zdecydował i tego pilnuje. I chwała Bogu, bo to dla głoszenia Ewangelii dużo lepsze. W społecznej świadomości jednak zatarło się, z czyjej inicjatywy tak się dzieje. W efekcie pojawiają się postawy roszczeniowe względem ludzi Kościoła, tak jakby oni, mówiąc „politycznie”, łamali prawo państwowe. Ba, dochodzi czasem nawet do tego, że świeckich dziennikarzy katolickich mediów próbuje się oskarżać o jakoby nieuprawnione komentowanie spraw politycznych. Tymczasem akurat świeccy katolicy są wręcz zobowiązani do zajmowania się polityką – tak, aby i ona bardziej przybliżała królestwo Boże, niż je oddalała. Bo ostatecznie zawsze o to chodzi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Urszula1983
  19.09.2019 15:00
  Czytaj ze zrozumieniem,bo na razie wszystko rozumiesz na opak.
  doceń 15
 • Anonim (konto usunięte)
  19.09.2019 15:59
  Ja bym powiedział że to zaangażowanie jest niedostateczne. Ktoś musi nazywać rzeczy po imieniu.
 • Dremor_
  24.09.2019 13:32
  500+ nie jest transferem socjalnym? Ciekawe, bo nawet PiS tak ten program nazywa.
  doceń 0
 • Anonim (konto usunięte)
  27.09.2019 14:08
  To tak o tym politykowaniu - jak profanowano obrazy, to odzew KEP i mediów katolickich był błyskawiczny. Jak premier rządu wywodzącego się z partii tak często odwołujący się do katolickiej, polskiej rodziny mówi, że nie zostanie zakazana prawna możliwość aborcji eugenicznej, to media katolickie i KEP milczą. I to właściwie tyle o politykowaniu Kościoła.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama