107,6 FM

Znaleziono niebieski diament, którego cena może sięgać dziesiątek milionów dolarów

W południowoafrykańskiej kopani Cullinan zaleziono niebieski diament, którego cena na aukcjach może sięgać dziesiątek milionów dolarów. Kamień, o wadze ponad 20 karatów, należy do grupy diamentów zabarwionych borem.

RPA jest jednym z krajów świata, które słyną z kopalni diamentów. Kopalnia Cullinan jest z kolei miejscem, gdzie systematycznie znajdowane są niebieskie kamienie.

Ekspert rynku diamentów Paweł Jaworski z Michelson Diamonds ocenia, że znaleziony diament może osiągnąć rekordowe sumy na aukcjach. "Niebieskie diamenty należą do najrzadziej występujących w przyrodzie. Barwę zawdzięczają molekularnemu włączeniu na etapie procesu krystalizacji rzadkich, mineralnych postaci, boru lub wodoru. Na cenę niebieskich diamentów wpływa ich intensywność koloru, czystość i oczywiście wielkość" - powiedział PAP.

Pięć lat temu, w 2014 roku, w tej samej kopalni znaleziono inny, niezwykły diament o wadze 122,52 karatów, który nazwano "The Cullinan Dream". Surowy kamień sprzedano za 27,6 mln dolarów, czyli ponad 225 tys. dolarów za karat. Po cięciu i oszlifowaniu uzyskano 24,18-karatowy kamień o intensywnie niebieskiej barwie i trzy inne duże kamienie.

Kilka miesięcy wcześniej grupa wydobywcza Petra Diamonds sprzedała inny, jeszcze droższy w przeliczeniu na karaty, kamień. Diament znaleziony w kopalni Cullinan ważył w chwili znalezienia 29,6 karata i został sprzedany za 25,6 mln dolarów (ponad 862 tys. dolarów za karat). Po pocięciu i oszlifowaniu 12-karatowy kamień nazwano "Blue Moon". Diament o bardzo wysokiej przejrzystości i intensywnie żywej, niebieskiej barwie został sprzedany w listopadzie 2015 na aukcji Sotheby's w Genewie za 48,5 mln dolarów (ponad 4 mln za jeden karat).

Z kopalni Cullinan pochodzą też inne, osiągające wysokie ceny niebieskie diamenty, takie jak 25,5-karatowy niebieski kamień sprzedany w maju 2013 roku za 16,9 mln dolarów (ponad 663 tys. dolarów za karat), czy też 12,03-karatowy "Star of Josephine" znaleziony w 2008 roku i sprzedany za 9,49 mln dolarów (1,35 mln za karat).

"Znalezisko pokazuje, że kopalnia Cullinan jest jednym z najważniejszych źródeł niebieskich diamentów, a złoże Cullinan to miejsce, gdzie wciąż znajduje się dużo wyjątkowej klasy kamieni" - podkreśla grupa.

Najbardziej znany diament wydobyty w kopalni Cullinan to kamień o tej samej nazwie, znaleziony w 1905 roku. Słynny diament ważył w chwili odkrycia 3106 karatów i jest uważany za największy i najczystszy z historycznych diamentów. Brytyjska kolonia Transwal, która podarowała diament królowi Edwardowi VII, zapłaciła za kryształ 150 tys. funtów szterlingów, co jest równowartością dzisiejszych 15 mln funtów. Po pocięciu i oszlifowaniu największy kamień Cullinan I, nazwany Wielką Gwiazdą Afryki, ozdobił brytyjskie berło królewskie.

W 1999 r. w RPA znaleziono liczący 59,60 karatów różowy diament "Pink Star", który w 2013 r. został sprzedany na aukcji Sotheby's w Genewie za 76,3 mln franków szwajcarskich (83,4 mln dolarów).

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama