107,6 FM

Podział największej diecezji katolickiej na świecie

Papież Franciszek dokonał podziału największej diecezji katolickiej na świecie. Z liczącej 8,8 mln wiernych archidiecezji Meksyk zostały 30 września wydzielone trzy nowe diecezje: Azcapotzalco, Iztapalapa i Xochimilco.

 Wraz z archidiecezją będą one tworzyły metropolię (prowincję kościelną) Meksyk. Natomiast z czterech innych diecezji, które dotychczas wchodziły w jej skład: Atlacomulco, Tenancingo, Cuernavaca i Toluca powstała nowa prowincja kościelna z siedzibą w Toluce.

Metropolita Meksyku kard. Carlos Aguiar Retes oświadczył, że celem zmian jest „przybliżenie pasterzy do wszystkich wiernych”. Były bowiem w archidiecezji parafie, których nie odwiedził żaden z czterech ostatnich jej rządców, choć posyłali do nich biskupów pomocniczych. Dyskusje na temat podziału archidiecezji trwały od kilku dziesięcioleci. Podjęcie ostatecznej decyzji przyspieszył właśnie kard. Aguiar Retes, który objął rządy w archidiecezji w 2018 r.

Od tej pory największą diecezją na świecie jest archidiecezja Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga (niemal 7 mln wiernych). Meksyk zajmuje teraz drugie miejsce (5,2 mln), zaś trzecie przypada ex aequo São Paulo i Mediolanowi (liczącym po nieco ponad 5 mln wiernych każda).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama