107,6 FM

Klerycy z Czech będą kształcić się w Krakowie

Chodzi o franciszkańskich kleryków, którzy od tego roku akademickiego będą uczyć się w Studium Franciszkańskim w Krakowie, tworzonym przez trzy krakowskie seminaria franciszkańskie.

Tym razem inaugurację nowego roku akademickiego 2019/2020 zorganizowało seminarium Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

- To przywilej tu być i to zaszczyt tu wykładać. Warto się rozwijać. Ten rozwój ma być intelektualny, duchowy, ludzki, franciszkański i wspólnotowy - mówił do kleryków, juniorystów oraz ich przełożonych i wykładowców minister prowincjalny kapucynów o. Tomasz Żak. - Jesteście tu nie po to, aby być księżmi. Nawet nie po to, aby być tylko braćmi mniejszymi. Ale jesteście tu, aby być świętymi w tym powołaniu, które otrzymaliście - dodał kapucyn.

Prowincjał życzył też studentom, aby "ze szczerą pokorą oraz franciszkańską radością mogli stawić czoła temu, co Pan przygotował im w nadchodzącym czasie".

Minister prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych o. Jacek Koman w swoim wystąpieniu zwrócił z kolei uwagę na to, że dziś Kościół Jezusa Chrystusa staje wobec trudności i wyzwań, z jakimi już dawno nie musiał się zmagać, i że wiele osób ta sytuacja skłania do zwierania szeregów i przyjmowania postawy obronnej. Jego zaś zdaniem, "jedyną odpowiedzią na szerzący się niepokój może być autentyczne nawrócenie i próba wiernego realizowania własnego powołania franciszkańskiego". - Bardziej niż obrońców chrześcijaństwa potrzebujemy dzisiaj braci, którzy swoim życiem będą odnawiać oblicze Boga-Człowieka we współczesnym świecie - przekonywał ordynariusz prowincji Matki Bożej Anielskiej.

Minister prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Marian Gołąb zachęcał natomiast studentów, aby mieli odwagę prowadzić dojrzały dialog ze światem, ze współczesną kulturą i z człowiekiem, który stawia pytania.

Z krakowskimi franciszkanami trzech zakonów (braci mniejszych, braci mniejszych konwentualnych i braci mniejszych kapucynów) kształcą się również karmelici i albertyni. W sumie jest 65 braci. Pierwszy rok studiów rozpoczęło 15.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama