107,6 FM

Sąd: Przeprosiny i 400 tys. zł zadośćuczynienia dla byłego ministranta za molestowanie

Nakaz przeprosin oraz zapłatę solidarnie 400 tys. zł zadośćuczynienia przez księdza, parafię w Kartuzach (Pomorskie) oraz diecezję pelplińską na rzecz b. ministranta za molestowanie seksualne w latach 80. - orzekł we wtorek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

W lipcu 2017 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku nakazał byłemu księdzu Andrzejowi S. przeprosić pisemnie byłego ministranta Marka Mielewczyka (zgodził się na podanie nazwiska - PAP) za "naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej". Powód domagał się też zapłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia, ale sąd tego żądania nie uwzględnił. Mielewczyk, oprócz b. kapłana pozwał też do sądu parafię św. Kazimierza w Kartuzach oraz Diecezję Pelplińską.

Od wyroku sądu niższej instancji odwołał się zarówno powód, jak i pełnomocnik Andrzeja S.

« 1 »
 • saherb
  09.10.2019 10:32
  Ten wyrok ewidentnie świadczy o tym, że sędzia ma antyklerykalne poglądy, a poprzedni sędzia nie.
  doceń 1
 • Kocór
  09.10.2019 10:50
  Gdy nie mamy dokładnej treści uzasadnienia wyroku trudno nam będzie stwierdzić czym kierował się Sąd wydając taki wyrok. Jakie dowody przyjął za wiarygodne a jakie nie. Więc nasze rozważania czy wyrok jest słuszny czy nie nic nie wniosą.
 • saherb
  10.10.2019 08:25
  Ten wyrok świadczy o tym, że jak nauczyciel będzie molestował, to zapłacić ma Ministerstwo Edukacji, jak lekarz to Ministerstwo Zdrowia. Już samo to jest przesłanką do wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego. Odpowiedzialność ma ponosić tylko sprawca i ewentualne osoby, które ukrywały sprawcę, a nie instytucje, w których pracują.
 • Kael
  10.10.2019 12:13
  Miniaterstwo niekoniecznie, ale organ bezposrednio nauczyciela zatrudniajacy moze. Nie ma co sie specjalnie oburzac. Struktura instytucji Kosciola jest, jaka jest. Ksieza mieli autorytet jaki mieli, ich zwierzchnikiem jest proboszcz i biskup i nawet jesli nikt nie moze ich ukarac np utrata stanowiska za brak wlasciwego nadzoru nad podwladnymi, to wyplata odszkodowania dla ofiar, ktore starannie ignorowali, jest jak najbardziej uzasadniona. Kto bedzie placil idszkodowania zasadzone dla rodzin ofiar katastrofy smolenskiej? Prokurator, ktory wydal decyzje o ekshumacji? Pan Ziobro? Pan Macierewicz? Nie, bedzie to robic panstwo z podatkow wszystkich obywateli.
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama