107,6 FM

Bytom. Stary kościół miechowski na scenie

Wkrótce premiera sztuki "Stary kościół miechowski. Obrazek obyczajów wiejskich w narzeczu górnośląskiem”.

Sztuka według poematu księdza Norberta Bonczyka opowiada o budowie kościoła Świętego Krzyża w Miechowicach, po rozebraniu w 1853 roku starego, niszczejącego, katolickiego kościółka.

Budowa ta była możliwa dzięki wsparciu Marii Winckler, żony Franciszka Wincklera, jednego z twórców przemysłowej wielkości Górnego Śląska.

- Historia ta łączy w sobie wątki polskie z niemieckimi, pokazuje wielowyznaniowy charakter Śląska, podnosi kwestie wartości współpracy między różnymi warstwami i klasami społecznymi, opisując jednocześnie zwyczaje ludowe, co upodabnia ją w formie i treści do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a po względem zawartej wiedzy historyczno-etnologicznej do „Chłopów” Władysława Reymonta.  Spektakl rozwinie podtytuł poematu „Obrazek obyczajów wiejskich w narzeczu górnośląskiem" w kilka scen rodzajowych, dziejących się w szkole, na cmentarzu i w wieży kościoła – informują organizatorzy.

Spektakl trwa około 80 minut. Aktorzy wypowiadają swoje kwestie językiem z elementami gwary śląskiej, zgodnie z tekstem poematu, co jest zrozumiałe także dla osób spoza Śląska.

Producentem wydarzenia jest Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury, przedstawienie zostanie wystawione z udziałem Studia Sztuki Bogusława Słupczyńskiego; reżyseria: Bogusław Słupczyński, muzyka: Iga Eckert.

Premiera odbędzie się 24 października o 18.00 w Bytomskim Centrum Kultury (Plac Karin Stanek 1). Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasie BCK (ilość miejsc ograniczona).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama